Zprávy → Svět19. října  2016 v 19:01  

Do Iráku odletí čeští chirurgové. Misi, která je součástí operace proti IS, schválil Senát

Čeští vojáci (ilustrační snímek). - Foto: Fotobanka Profimedia

Čeští vojáci (ilustrační snímek).Foto: Fotobanka Profimedia

Senát schválil vyslání českého týmu vojenských chirurgů a instruktorů do Iráku. Měli by tam působit do konce roku 2018 v rámci operací proti takzvanému Islámskému státu. Sedmnáctičlenný lékařský tým má odletět ještě letos v prosinci, instruktoři až příští rok, řekl ve středu senátorům ministr obrany Martin Stropnický (ANO). Misi musí ještě stvrdit Sněmovna, zatím ji podpořil její branný výbor.

Armádní chirurgové mají podle ministra působit v rámci polní nemocnice amerického námořnictva asi 70 kilometrů jižně od Mosulu, který irácká armáda se svými spojenci začala v těchto dnech osvobozovat od islámských extremistů. Léčit by měla zraněné koaliční i irácké vojáky. 

Zdravotnickou jednotku bude tvořit 17 vojáků, na místě budou šest měsíců bez rotace. Poté by je mohli vystřídat další kolegové. Armáda počítá s vysláním týmu, ve kterém by byli zastoupeni chirurgové, anesteziolog i zdravotní sestry. 

Zdravotnický materiál i ochranu zabezpečí americká strana. O vyslání chirurgického týmu podle Stropnického bylo Česko požádáno v srpnu. 

Čtěte také: Spojenecká vojska pokračují v ofenzivě směrem na Mosul. Ve městě je čekají lidské štíty a únikové tunely

Jedná se i o instruktorech 

Zároveň čeští zástupci s Irákem jednají o vyslání instruktorů ženijního vojska. „Jednáme o možnosti, že by v druhé polovině příštího roku vyjela skupina o deseti vojácích. Především by to byli ženisté," řekl náčelník generálního štábu Josef Bečvář. 

Irácké kolegy by učili, jak se vypořádat s improvizovanými nástražnými systémy. Podobně nyní v Bechyni školí kurdské bojovníky. 

Vyslání 30 vojáků by mělo stát maximálně 167 milionů korun. Podle Stropnického to je maximalistická varianta. Do země by totiž mělo nakonec jet vojáků o něco méně, navrhovaným rámcem 30 vojáků si armáda vytváří rezervu pro případ nutnosti. Ministr obrany předpokládá, že Česko za misi zaplatí 62 milionů korun. 

Česká armáda už do země v létě poslala letecké instruktory, kteří školí piloty bitevníků L-159. Irák je koupil právě z Česka. Irácké a kurdské ozbrojené síly také Česká republika podpořila zbraněmi a municí. 

Autor:   ČTK

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace