Zprávy → Svět14. listopadu  2016 v 17:55  

Do konce měsíce zakryje poškozený reaktor Černobylu nový kryt. Přispěli na něj i Češi

Výstavba Nového sarkofágu pro jadernou elektrárnu Černobyl - Foto: Tim Porter, Wikimedia Commons,  CC BY-SA 4.0

Výstavba Nového sarkofágu pro jadernou elektrárnu ČernobylFoto: Tim Porter, Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0

V ukrajinském Černobylu dokončují stavbu nového ochranného sarkofágu nad zničeným jaderným reaktorem. Bude stát nad starou železobetonovou konstrukcí, kterou vybudovali ihned po havárii čtvrtého bloku elektrárny v roce 1986. Takzvaný Úkryt 2 se sestavuje vedle a do konce měsíce by ho konstruktéři měli nasunout nad samotný reaktor. Účet ve výši dvou miliard eur pomáhá zaplatit 40 zemí včetně Česka.

I přesto, že Sovětský svaz dělal po havárii, co bylo v jeho silách, sarkofág poškozeného reaktoru se stavěl narychlo. Nikdo zároveň neví, jaký vliv na něj má radioaktivita, která uniká zevnitř. Historický sarkofág jevil známky postupného rozpadu už v roce 1995. Už tehdy existovaly první předběžné nárysy toho, jak se bude řešit jeho rozpad a navržena byla také konstrukce podobná té dnešní. Dnes je životnost původního sarkofágu u konce. Nejdéle by měl vydržet zhruba do roku 2023, musí už ale být pod Úkrytem 2. 

Čtěte také: Libor Dvořák: Černobyl. Rusko a svět si připomínají největší havárii jaderné elektrárny

Projekt Úkrytu 2 se v průběhu stavby výrazně prodražil. První přípravné práce začaly už v roce 2007 a původně měl celý projekt stát 935 milionů eur. Dnes stojí přes dvě miliardy a není jasné, jestli jde o konečnou částku. Předražení způsobilo do značné míry také zkorumpované ukrajinské prostředí. 

Úkryt 2 má životnost 100 let a měl by umožnit, aby se zhruba do roku 2065 starý sarkofág i 200 tun jaderného paliva odborníci zlikvidovali. 

Autor:  Libor Dvořák

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace