Zprávy → Svět3. prosince  2016 v 20:08  

Do Mosulu se už týden nedostaly zásoby jídla. Přichází i tuhá zima, varuje Reuters

Pomalejší postup armádních jednotek znamená, že se operace v Mosulu protáhne do zimy - Foto: Jorge Calzadilla

Pomalejší postup armádních jednotek znamená, že se operace v Mosulu protáhne do zimyFoto: Jorge Calzadilla

Do severoiráckého Mosulu, kde probíhá od 17. října ofenziva proti ozbrojencům z takzvaného Islámského státu, se již téměř týden nedostaly zásoby jídla a paliva, uvedli místní obyvatelé. V oblasti přitom zavládlo chladné počasí a blíží se tuhá zima, poznamenala agentura Reuters. Odhaduje se, že v islamisty držených oblastech města žije přes milion lidí.

Podle iráckých velitelů získaly vládní jednotky kontrolu nad 40 procenty východní části Mosulu. Pohybují se pomalu jednotlivými čtvrtěmi a potýkají se přitom s odstřelovači, sebevražednými atentátníky i s výbušninami nastraženými v automobilech. 

Elitní irácké jednotky jsou jedinou silou, která vstoupila do Mosulu z východu. Irácká armáda, policie a kurdské oddíly postupují ze severu a z jihu, šíitské milice pak ze západu. 

Pomalejší postup armádních jednotek znamená, že se operace v Mosulu protáhne do zimy. Humanitární organizace už varovaly před hrozbami, se kterými se budou místní obyvatelé potýkat. 

Jeden z mosulských obchodníků agentuře Reuters řekl, že dodávky paliva a potravin se do města nedostaly již od minulé neděle. Jídlo podle něj zdražilo a rovněž benzín je třikrát dražší. 

Čtěte také: Lidé v Mosulu jsou bez pitné vody. Dopad bude katastrofální, říká představitelka OSN

„Neteče voda, ceny potravin vzrostly a je hrozná zima. Bojíme se, že dny, které přijdou, budou ještě horší," uvedl obchodník. 

Ofenziva u Mosulu je největší iráckou vojenskou operací od invaze vedené Američany v roce 2003. Podílejí se na ní desítky tisíc iráckých vojáků, policistů, členů kurdských sil, sunnitských kmenových bojovníků a příslušníků šíitských milic. 

Ze vzduchu operaci podporují letouny mezinárodní koalice v čele se Spojenými státy. Islamisté Mosul obsadili v roce 2014. 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace