Zprávy → Svět13. listopadu  2016 v 12:45  

Donalde, to se ti povedlo, gratulovala Clintonová Trumpovi. Případné rady od své soupeřky by prý 'zvážil'

Hillary Clintonová a Donald Trump. - Foto:  Reuters

Hillary Clintonová a Donald Trump.Foto:  Reuters

Příští americký prezident Donald Trump poskytl vůbec první velký rozhovor od svého zvolení. Americká televize CBS odvysílá interview v neděli v noci. Zveřejnila už ale první krátké ukázky, ve kterých Trump mluví o sociálních sítích i o své soupeřce Hillary Clintonové.

„Bylo to pro ni těžší, než by to bylo pro mě. Přesto nemohla být milejší. Řekla mi: 'Gratuluji Donalde, to se ti povedlo.' Poděkoval jsem jí za to, že byla velmi dobrá soupeřka. Je velmi silná a chytrá," řekl Trump v interview. 

Prozradil, že si telefonoval také s Billem Clintonem, podle kterého byly letošní americké volby jedny z nejúžasnějších, jaké kdy viděl. 

Moderátorka CBS se Trumpa ptala, jestli se bude se svým předchůdcem radit. Budoucí prezident odpověděl, že nejen jeho, ale i Hillary považuje za velmi nadané lidi a že by o žádosti o radu rozhodně uvažoval. 

Čtěte také: 'Kolotočář' versus 'katastrofa'. Sváry a smír na ose Trump-Obama

Už dřív oznámil, že by rád těsně spolupracoval se svým předchůdcem Barackem Obamou. Trump sice slíbil zrušit Obamovu reformu zdravotnictví, zvažuje ale zachování některých její částí. Například zakázat praktiky, kdy pojišťovny odmítaly hradit léčbu potíží vzniklých před začátkem pojištění. 

Tweetem proti médiím 

„Když o mě média napíšou něco špatného nebo nepřesného, mám díky nim možnost se bránit. Pokud ale budu sociální sítě jako prezident používat, pak budu velmi zdrženlivý. Je to moderní způsob komunikace," řekl. 

Donald Trump se sešel se současným americkým prezidentem Barackem Obamou - Foto:  Reuters

Donalda Trumpa jen na Twitteru sleduje skoro patnáct milionů lidí, to je o tři miliony víc než současného prezidenta Baracka Obamu. 

Po svém nástupu do Bílého domu ale prý hodlá být v jejich používání zdrženlivější. CBS odvysílá celý rozhovor v noci na pondělí. 

Protesty pokračují 

Ve Spojených státech amerických i nadále pokračují protesty proti vítězství Trumpa v prezidentských volbách. Policie zatkla desítky lidí, ve městě Portland v Oregonu házeli demonstranti na těžkooděnce kameny a lahve. Zablokovali taky několik silnic a železničních tratí. Jednoho muže během protestního pochodu postřelili. 

Čtěte také: Neznámý útočník postřelil v USA demonstranta proti Trumpovi. Policie po pachateli pátrá

Policie v noci na neděli zatýkala také v Indianapolisu. Při střetech s demonstranty tam utrpěli zranění dva policisté. Bez větších násilností se podle agentury Reuters obešly demonstrace v New Yorku, Chicagu a Los Angeles nebo Las Vegas. 

Autor:  Viktor Daněk

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace