Zprávy → Svět18. listopadu  2016 v 10:27  

Dron se těsně minul s dopravním letadlem nad Londýnem. Na palubě bylo 165 lidí

Dron měl těsně minout letadlo nad Londýnem (ilustrační foto) - Foto: Aleš  Spurný

Dron měl těsně minout letadlo nad Londýnem (ilustrační foto)Foto: Aleš Spurný

Nad centrem Londýna se těsně minul dron s dopravním letadlem. K incidentu došlo podle BBC 18. července tohoto roku. Na palubě cestovalo 165 pasažérů. Stroje kolem sebe proletěly ve vzdálenosti pouhých 20 metrů. Podle odborníků neměl dron v dané lokalitě ani nadmořské výšce co dělat. Jeho operátora se zatím nepodařilo vypátrat.

Zpráva založená na postřezích pilotů uvádí, že se dron s letadlem minuly opravdu těsně. Letadlo bylo v době, kdy se z pravé strany objevil dron, ve výšce bezmála 1,5 kilometru. Posádka dopravního letounu uvedla, že dron byl černý a asi 50 centimetrů široký. 

Proletět měl kolem pravého křídla stroje a horizontálního stabilizátoru. Zpráva britského Airprox Board, tedy regulačního orgánu zřízeného ke snížení „skoro“ nehod v letovém provozu, uvádí, že šlo opravdu o těsné míjení strojů a dron neměl v dané lokalitě a nadmořské výšce létat. 

Ve zprávě zároveň stojí, že incident ukazuje situaci, kdy se sice podařilo odvrátit kolizi, hlavní roli ale hrála šťastná náhoda. Případ je považován za vysoce rizikový a závažný. Operátor dronu nebyl zatím vysledován. 

Autor:   dp

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace