Zprávy → Svět21. září  2016 v 07:47  

Drony, spolupráce zpravodajců. Zeman chce v projevu v OSN mluvit hlavně o boji s terorismem

Český prezident Miloš Zeman a generální tajemník OSN Pan Ki-mun - Foto:  ČTK/AP

Český prezident Miloš Zeman a generální tajemník OSN Pan Ki-munFoto:  ČTK/AP

Český prezident Miloš Zeman dnes v OSN představí své plány boje proti terorismu. Jeho projev k účastníkům Valného shromáždění bude podle něj navazovat na loňské vystoupení, tentokrát však chce být Zeman konkrétnější.

Mezinárodní terorismus a boj proti němu patří podle prezidenta Zemana k nejtíživějším tématům dneška. Členské země OSN chce proto vyzvat ke koordinovanému postupu proti hnutí Islámský stát. 

„Před několika lety islámský terorismus zachvátil přibližně šest zemí, dnes je to 35 zemí. Co chcete víc jako argument, že tato rakovina metastázuje,“ vypočítával Zeman před českými novináři. 

Součástí konkrétnějších návrhů má být třeba přijetí mezinárodní konvence, vytvoření mezinárodních jednotek a také návrh, jak nejlépe teroristické skupiny zasáhnout. 

Zeman v této souvislosti zmínil návrh „jednoho francouzského autora“, který prý zhruba odpovídá tomu, co česká hlava státu říkala před rokem. V návrhu mají být zmíněny třeba operace na udržení míru, využití dronů, spolupráce tajných služeb nebo speciální bojové jednotky. 

„Já budu mluvit o tom, že máme útočit na logistická centra teroristů a nikoli na jejich pozemní jednotky,“ poznamenal prezident. 

O vytvoření mezinárodních jednotek prý Zeman znovu mluvil během krátké schůzky i s generálním tajemníkem OSN Pan Ki-munem. 

Migrace i Sýrie 

Hlavním tématem letošního Valného shromáždění OSN je uprchlická krize. 

Jednalo se o ní už před začátkem schůze. V pondělí přijaly členské státy OSN deklaraci slibující koordinovanější a lidštější přístup k uprchlíkům a migrantům. Generální tajemník OSN označil dokument za přelomový, zaznívají však i skeptické hlasy, že deklarace není právně závazná a také že spíš než konkrétní plán je to „dohoda, že se dohodneme“. 

Barack Obama na Valném shromáždění OSN v New Yorku - Foto:  Reuters

Barack Obama na Valném shromáždění OSN v New YorkuFoto:  Reuters

Trochu jasnější obrysy měly sliby, které zazněly na druhém summitu, který na úterý svolal americký prezident Barack Obama. 

Schůzky se zúčastnilo na 50 zemí a organizací, které se aktivně podílejí na řešení uprchlické krize. Mimochodem Česká republika mezi nimi nebyla. 

Zhruba desítka zemí slíbila, že umožní přesídlení 360 tisícům uprchlíků. To zní sice povzbudivě, je to však stále jen zlomek potřebných. Na světě je v pohybu zhruba 65 milionů migrantů, milion jich je podle úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) v urgentní nouzi. 

Zásadním tématem shromáždění je také aktuální dění v Sýrii, kde v pondělí došlo k útoku na humanitární konvoj. 

Washington viní z útoku Rusko. Americké zpravodajské služby uvedly, že na humanitární konvoj nedaleko syrského Aleppa podle jejich informací zaútočily dvě stíhačky ruské výroby. Rusko tento závěr kategoricky odmítá a tvrdí, že to nebyly stroje ruské armády, ani stroje syrské armády, na jejíž straně Moskva stojí. Na vině jsou prý povstalci. 

Diplomaté se v této přetahované snaží zachránit z příměří, které mezi válčícími stranami po dohodě Ruska a USA dočasně vládlo, co se dá. 

Dnes se tématem bude zabývat Rada bezpečnosti OSN. 

Autor:  Lenka Kabrhelová  (lek),  ČRo

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace