Zprávy → Svět17. února  2017 v 14:12  

Dvakrát varovat, pak můžete střílet. Francie rozváže ruce ozbrojeným policistům

Francouzská policie (ilustrační). - Foto:  Reuters

Francouzská policie (ilustrační).Foto:  Reuters

Užití střelné zbraně proti nebezpečí bude pro francouzské policisty snazší. Francouzský senát ve čtvrtek schválil zákon, který policii umožní střílet po prchajících podezřelých, zadržených a vozidlech, pokud představují smrtící hrozbu. Informuje o tom Deutsche Welle.

Policie tak má získat stejnou pravomoc jako četnictvo, které ve Francii plní funkci vojenské policie. 

Zákon policistům ve službě povolí střílet po prchajícím podezřelém nebo zadržených, kteří ohrožují veřejnost, už po dvou neuposlechnutých varováních. Umožní jim také použít zbraň proti vozidlům, které vyhodnotí jako smrtící hrozbu a které na výzvu odmítne zastavit. 

Rozhodnutí senátu přichází v kulisách opětovného napětí v Seine-Saint-Denis na severních předměstích Paříže. Oblastí už dva týdny zmítá neklid kvůli surovému napadení černošského mladíka v Aulnay-sous-Bois čtveřicí policistů. 

Čtěte také: Deset let po nepokojích nemůžou lidé z francouzských předměstí přijít na jméno ani Hollandovi, ani Sarkozymu

22letého Thea ve čtvrtek propustili z nemocnice, kde se zotavoval z utrženého těžkého poranění konečníku, masové protesty proti policejní brutalitě však trvají a na některých místech, podobně jako v roce 2005, přerostly ve výtržnosti a rabování. 

Před čtyřmi měsíci na jiném pařížském předměstí zápalná bomba vážně zranila dva policisty a v policejním sboru vyvolal útok rozhořčení, připomíná Deutsche Welle

Francouzský prezident Hollande u Theova nemocničního lůžka:  

Ve Francii odsoudili za převaděčství dva Čechy. Pomáhali uprchlíkům za hranice Schengenu
Silvestrovská noc ve Francii: 1200 zapálených aut, 350 zatčených
Pouliční násilnosti na pařížských předměstích neutichají 

Autor:   mls

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace