Zprávy → Svět14. listopadu  2016 v 07:35  

EU bude jednat o přerušení přístupových rozhovorů s Tureckem. Česko je proti

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan (ilustrační foto) - Foto:  Reuters

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan (ilustrační foto)Foto:  Reuters

Evropská unie by mohla přerušit přístupové rozhovory s Tureckem. Jednat o tom budou v Bruselu unijní ministři zahraničí. Požadavek části členských států na pozastavení rozhovorů ale zatím nemá podporu všech zemí. Proti je podle informací Radiožurnálu i Česká republika.

Přerušení jednání o vstupu Turecka do Evropské unie žádá třeba Rakousko. Podle jeho šéfa diplomacie Sebastiana Kurze nemá v unii místo země, která zavírá opoziční politiky a novináře za mříže, hromadně propouští nepohodlné zaměstnance a zvažuje zavedení trestu smrti. 

Kurz tak v rakouském rozhlasu narážel na stupňující se represe tureckého režimu po červencovém pokusu o puč. Myšlenka, že by EU přerušila přístupové rozhovory s Tureckem, se nelíbí českému ministrovi zahraničí Lubomíru Zaorálkovi. 

„Určitě jsou červené linie a limity, přes které se nedá jít. To je například, pokud by Turecko zavedlo trest smrti. Na druhé straně pokládal bych za chybu souhlasit s tím, že ukončíme přístupové rozhovory s Tureckem. Přeci jen představují základní páku, kterou na Turecko dnes máme,“ uvedl Zaorálek. 

Ankara ale už Unii varovala, že případné zastavení přístupových rozhovorů nenechá bez odpovědi. 

Autor:  Filip Nerad

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace