Zprávy → Svět15. listopadu  2016 v 17:23  

EU chce posílit obranu. S Trumpem to nemá nic společného, tvrdí ministři

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg - Foto:  Reuters

Generální tajemník NATO Jens StoltenbergFoto:  Reuters

Evropa plánuje podpořit svou bezpečnost a posílat více peněz na obranu. V Bruselu to odsouhlasili unijní ministři obrany. Plány na posílení obranné spolupráce podle nich nesouvisí s volbou Donalda Trumpa novým americkým prezidentem.

Trump dříve ve své prezidentské kampani zpochybnil spojenecké závazky Washingtonu vůči evropským členům NATO, kteří nebudou dostatečně přispívat na obranu. 

„Evropa se musí zaměřit především na svou bezpečnost a více do ní investovat, což začala dělat už před americkými volbami,“ uvedl generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. 

Věří přitom, že Donald Trump navzdory prohlášením všechny spojenecké závazky vůči partnerům v alianci dodrží. Slíbená dvě procenta HDP na obranu přitom nedává většina evropských členů NATO. 

Čtěte také: Andor Šándor: Souhlasím s výtkami Trumpa. V NATO se nemůžeme jen vézt

Mezi nimi je i Česká republika. Podle ministra obrany Martina Stropnického z hnutí ANO potrvá Česku naplnit tento závazek ještě nějakou dobu. „Navyšujeme to zhruba o deset procent ročně. Máme solidní šanci se tímto tempem dostat na ty dvě procenta do roku 2025,“ tvrdí Stropnický. 

Autor:  Filip Nerad, Ondřej Patrovský

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace