Zprávy → Svět7. listopadu  2016 v 20:54  

Eurokomisař vyzval Česko k větší pomoci s migranty. Itálii a Řecku dochází trpělivost

Italský premiér Matteo Renzi v říjnu prohlásil, že další rok jako ten letošní by byl pro zemi neúnosný (ilustrační foto). - Foto: Fotobanka Profimedia

Italský premiér Matteo Renzi v říjnu prohlásil, že další rok jako ten letošní by byl pro zemi neúnosný (ilustrační foto).Foto: Fotobanka Profimedia

Do Itálie za prvních deset měsíců letošního roku dorazilo přes 155 tisíc žadatelů o azyl, tedy více než za celý loňský rok. Eurokomisař pro migraci a vnitřní záležitosti Dimitris Avramopulos v této souvislosti vyzval země takzvané visegrádské čtyřky, tedy Česko, Slovensko, Polsko a Maďarsko, aby se zapojily do schváleného programu přerozdělování migrantů. Zároveň ostatní unijní země vybídl, aby v tomto programu pokračovaly.

Eurokomisař to napsal v dopise členským státům unie, o kterém v pondělí informovala italská tisková agentura ANSA. 

Avramopulos na členy EU opakovaně naléhá, aby více podpořili realizaci loni schváleného přerozdělení 160 tisíc osob, které o azyl požádaly v Itálii a v Řecku. Země ze střední a východní Evropy ale plán "přerozdělování podle kvót" od počátku odmítaly. Dvouletý program je nyní za polovinou a země EU celkově převzaly ani ne 6 tisíc osob. 

Pomoc střední Evropy by podle eurokomisaře umožnila předejít "logistickým problémům v Itálii a v Řecku". Právě zde většina uprchlíků pocházejících nejčastěji z Afriky a Blízkého východu vstupuje na půdu Evropské unie. 

Itálie: Další takový rok nezvládneme 

Italský premiér Matteo Renzi již ke konci října prohlásil, že další rok jako ten letošní by byl pro zemi neúnosný. Také pohrozil EU, že Itálie přestane platit do unijního rozpočtu, pokud jí unijní státy s uprchlíky nepomůžou. 

Ještě dál šel před týdnem řecký ministr pro migraci Janis Muzalas, když visegrádskou čtyřku v řecké televizi obvinil ze sabotování evropského plánu přerozdělování uprchlíků. 

„Rozhněváni říkáme, že Evropa by měla konečně respektovat své závazky," řekl Muzalas. Jarní dohoda EU s Tureckem migrační vlnu v této oblasti výrazně omezila, v Řecku jsou však stále desetitisíce lidí, kteří dorazili do té doby. 

Eurokomisař Avramopulos dál vidí řešení v celounijním programu, do kterého by se zapojily i Česko, Slovensko, Polsko a Maďarsko. Ve svém dopise napsal, že pokud jde o přesídlování žadatelů o azyl, je unie "stále daleko" od naplnění svých cílů. 

Autor:   ČTK

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace