Zprávy → Svět24. listopadu  2016 v 12:30  

Europarlament vyzval ke zmrazení přístupových jednání s Tureckem. Nelíbí se mu situace v zemi

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan (archivní foto) - Foto:  Reuters

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan (archivní foto)Foto:  Reuters

Od pokusu o vojenský puč v Turecku uplynuly čtyři měsíce. Situaci v zemi je ale neutěšená, což se nezamlouvá poslancům Evropského parlamentu. Přijali proto rezoluci, která sice uznává právo turecké vlády potrestat organizátory pokusu o převrat, zároveň ale ostře kritizuje porušování lidských práv při jejich stíhání. Europoslancům se také nelíbí úvahy o znovuzavedení trestu smrti. V právně nezávazném usnesení tak ve čtvrtek vyzvali ke zmrazení přístupových jednání s Ankarou.

„Nechceme se otočit zády k našemu partnerovi, chceme spolupracovat, ale nejsme ochotni se nadále dívat na to, jakým způsobem se vyvíjí Turecko směrem k nedemokratickému státu, jak porušuje občanská práva a nedodržuje mezinárodní dohody," shrnuje výzvu europoslankyně a spoluautorka rezoluce Michaela Šojdrová z KDU-ČSL. 

Čtěte také: Omezování svobod i nezávislosti soudů. Evropská komise kritizuje poměry v Turecku

Rezoluce upozorňuje na to, že turecké úřady od pokusu o převrat pozatýkaly několik opozičních poslanců, 150 novinářů, přes 2 tisíce soudců a prokurátorů a dalších 40 tisíc lidí. Většina z nich je stále ve vězení a podle europoslanců často ani neznají své obvinění. 

Šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová vyjádřila pochopení pro znepokojení europoslanců. Pokud by se Ankara rozhodla zavést trest smrti, byl by to podle Mogheriniové vzkaz, že se Turecko nechce stát součástí Evropské unie, protože trest smrti odporuje evropským hodnotám. 

Mogheriniová ale tvrdí, že pokračování přístupových rozhovorů s Tureckem je důležité i pro Evropskou unii, protože jsou důležitým komunikačním kanálem a fungují jako páka na Ankaru. Pokud budou zmrazeny, podle šéfky evropské diplomacie na tom budou tratit všichni. 

Přerušení rozhovorů může ovlivnit dohodu o navracení migrantů 

V otázce zmrazení rozhovorů je hlas europoslanců jen poradní. Pokud by je Evropská unie skutečně přerušila, mohlo by to ohrozit dohodu s Tureckem o navracení migrantů, která pomohla zastavit nekontrolovanou migraci v Egejském moři. Právě otevření nových kapitol bylo jednou z podmínek Ankary pro souhlas s dokumentem. 

Čtěte také: Boj proti terorismu neospravedlňuje omezení svobody tisku a zatýkání tisíců lidí. Merkelová kritizuje dění v Turecku

Europoslanec Pavel Telička z hnutí ANO ale tvrdí, že k možnému přerušení rozhovorů situace spěje už dlouho a represe jsou jen poslední kapkou. 

„Momentálně situace v Turecku vyžaduje ze strany unie rozhodný sebevědomý krok, já jsem zastáncem, že s Tureckem jednat ano, ale na základě vlastních zájmů, předvídatelných způsobem a nenechat se tlačit do rohu něčím, co bych nazval skoro vydíráním ze strany Tureckého vedení," říká Telička. 

Turecko jako spojenec Ruska nebo Číny? 

Turecký prezident Reccep Tayyip Erdogan už předem krok europoslanců kritizoval. Prohlásil, že tím berou pod svá ochranná křídla teroristické organizace. Varoval také, že by se Turecko mohlo začít hledat spojence spíše v Rusku nebo Číně. 

Čtěte také: Míří Turecko do náruče Ruska a Číny? Nepotřebujeme EU za každou cenu, prohlásil Erdogan

Podle europoslance Jana Zahradila z ODS to má své opodstatnění.  

„Ze strany různých vlivných evropských států zaznívají jasné signály směrem k Turecku, že ať jednání dopadnou jakkoliv, členem Evropské unie se nestane," říká Zahradil.  

„Opakovaně to řekla německá kancléřka, v gaullistické straně republikánů se Francois Fillon také postavil proti členstvu Turecka v Evropské unii, takže já rozumím tomu, že Turecko hledá plán B," dodává. 

Pravomoc skutečně přerušit nebo zmrazit přístupové rozhovory mají pouze členské státy Evropské unie. Z vlád osmadvacítky takovou možnost zatím navrhlo pouze Rakousko.  

Autor:  Viktor Daněk

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace