Zprávy → Svět28. listopadu  2016 v 19:56  

Evakuace vesnic a nálety. Filipínská armáda na jihu země spustila operaci proti islamistům

Filipínci zahájili operaci proti islamistům (ilustrační foto) - Foto:  Reuters

Filipínci zahájili operaci proti islamistům (ilustrační foto)Foto:  Reuters

Filipínská armáda spustila speciální vojenskou akci na ostrově Mindanao. Cílem je zcela zničit radikální islamisty, kteří mají úzké vazby na takzvaný Islámský stát i na afghánské hnutí Talibán. Právě o Filipínách se spekulovalo jako o jednom z možných útočišť pro bojovníky Islámského státu po porážce v Sýrii a Iráku.

Přesné datum i hodinu, kdy akce začne, držela filipínská armáda v naprosté tajnosti. Teprve v pondělí připustila, že její speciální protiteroristické oddíly už na Mindanau bojují čtvrtý den. 

Vojáci evakuovali několik vesnic, aby uchránili civilisty. Do akce je nasazeno přibližně sto mužů a vojenské vrtulníky prý už několikrát podnikly nálet na odlehlé, těžko dostupné islamistické základny hluboko v džungli. 

Čtěte také: Radikálové z IS budou hledat nový domov. Cílem může být Indonésie nebo Filipíny, varuje institut

Cílem operace je nejen zlikvidovat řadové bojovníky. Armáda chce hlavně dopadnout oba vůdce organizace, což jsou bratři Omarkhajam a Abduláh Mauteovi. Právě podle jejich příjmení se celá islamistická buňka jmenuje, a sice hnutí Maute. Tato skupina je podle filipínské armády zodpovědná za teroristický útok, při kterém letos v září ve městě Dawao zemřelo 15 lidí. 

Aktivita islamistických skupin na Filipínách se v posledních měsících zvyšuje. Filipínská armáda označuje v současnosti za nejnebezpečnější čtyři skupiny, někdy ale mluví až o šesti. Ve skutečnosti jsou to teritoriální odnože jedné skupiny, která se jmenuje Chalífa Islamíja a svou základnu má právě na jihofilipínském ostrově Mindanao. 

Skupina vede gerilovou válku proti státu a státním institucím, unáší civilisty i zahraniční turisty a připisuje se jí například ozbrojený útok na věznici ve městě Marawi, při kterém letos v srpnu osvobodili 28 vězňů. 

Cílem všech těchto uskupení je zastrašit většinové křesťany a postupně připravit půdu pro nástup islamistického státu v oblasti jižních Filipín. 

Filipínská policie v hlavním městě Manile v pondělí objevila a zneškodnila podomácku vyrobenou bombu. Nálož byla nastražena v odpadkovém koši, asi 200 metrů od budovy amerického velvyslanectví. Podezřelí jsou právě islamističtí radikálové z jihu země.  

Autor:  David Jakš

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace