Zprávy → Svět15. listopadu  2016 v 07:09  

Evropou se šíří ptačí chřipka. Dánové ničí vejce a schovávají slepice

Tabule v německém městě Grumby, která příchozí varuje před výskytem ptačí chřipky. - Foto:  Reuters

Tabule v německém městě Grumby, která příchozí varuje před výskytem ptačí chřipky.Foto:  Reuters

Polsko, Maďarsko, Německo a další evropské země trápí těžká mutace ptačí chřipky. Dánsko už kvůli tomu farmářům nařídilo držet drůbež s výjimkou kachen a husí uvnitř. Nemoc totiž objevili u divokých ptáků.

Koncem minulého týdne zaznamenaly dánské úřady pouze dva prokázané případy ptačí chřipky. I přesto jsou přesvědčené, že nemoc se týká celého Dánska. „Jsme si jistí, že ptačí chřipka se už rozšířila po celé zemi. Je jen otázkou času, kdy dostaneme další zprávy,“ citoval dánsky portál The Local mluvčího dánské potravinářské a veterinární správy Stiga Mellergaarda. Ten zároveň označil situaci za velmi vážnou. 

Dánští farmáři už minulý týden zničili 250 tisíc vajec z Německa, ve kterých se našel vysoce patogenní virus H5N8, informovala o tom agentura Reuters. Podobná opatření týkající se drůbeže jako v Dánsku teď zvažují i v Německu. Tamní ministr zemědělství se o postupu chce poradit s kolegy z Polska, Nizozemska a zmiňovaného Dánska. 

Měsíc před Vánocemi může mít ptačí chřipka i vážné ekonomické dopady na evropské farmáře. Během svátků totiž stoupá poptávka po kachnách a husách v Německu a po foie gras ve Francii. Místní specialita se vyrábí rovněž z jater husí a kachen.  

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace