Zprávy → Svět8. listopadu  2016 v 20:51  

Evropská unie chystá černou listinu daňových rájů. Chce je tak motivovat ke spolupráci

Osmadvacítka nechce daňové rájem tímto způsobem trestat, ale motivovat je ke spolupráci - Foto: Creativ Commons Attribution-NonCommercial 2.0 Generic, zdroj: Flickr.com

Osmadvacítka nechce daňové rájem tímto způsobem trestat, ale motivovat je ke spolupráciFoto: Creativ Commons Attribution-NonCommercial 2.0 Generic, zdroj: Flickr.com

Ministři financí Evropské unie se dohodli na podmínkách pro zařazování států na budoucí unijní seznam daňových rájů. Klíčovým kritériem při posuzování bude ochota těchto zemí předávat evropským úřadům informace o daňových otázkách. Černou listinu daňových rájů chce EU sestavit do konce příštího roku.

„To bude o té ochotě dané země poskytovat daňové informace. A hlavně jestli ta země umožňuje de facto jen optimalizovat daně," přiblížil po jednání unijních ministrů financí v Bruselu český vicepremiér Andrej Babiš z hnutí ANO. 

Cílem připravovaného seznamu není hon na čarodějnice, ale přimět daňové ráje změnit jejich chování, zdůraznil slovenský ministr financí Peter Kažimír, jehož země teď unii předsedá. 

Osmadvacítka podle něj nechce daňové rájem tímto způsobem trestat, ale motivovat je ke spolupráci. 

Autor:  Filip Nerad

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace