Zprávy → Svět17. října  2016 v 18:20  

Evropská unie hrozí Rusku a syrskému režimu sankcemi, pokud nezastaví zabíjení v Aleppu

Syrské Aleppo po dlouhotrvajících bojích připomíná město duchů - Foto:  Reuters

Syrské Aleppo po dlouhotrvajících bojích připomíná město duchůFoto:  Reuters

Ministři zahraničí Evropské unie důrazně vyzvali Rusko a syrský režim, aby ukončily bombardování Aleppa. Pokud tak neučiní, je unie podle nich připravená přikročit i k uvalení sankcí.

Podle českého ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka z ČSSD mají Rusko a režim prezidenta Bašára Asada čas dva až tři týdny, aby výzvu k ukončení zabíjení vyslyšely a bombardování zastavily. 

„Pokud by pokračovalo vyvražďování východní části Aleppa, tak budeme hledat další nástroje, a to včetně sankcí," přiblížil Lubomír Zaorálek. Případné sankce by se podle něj měly týkat konkrétních osob odpovědných za události v Aleppu. 

„Nemyslí se tím sankce, na které by doplatilo obyvatelstvo, ale které by cílily přesně na osoby nesoucí odpovědnost za pokračující bombardování," dodal ministr. 

Z neděle na pondělí přitom Aleppo zažívalo velmi intenzivní bombardování, veřejností otřásla zejména zpráva o zabití hned 14 členů jedné rodiny. Informovala o tom stanice BBC. V pondělí večer následně Rusko oznámilo „humanitární pauzu" v útočení. Dojít by k ní mělo ve čtvrtek. Podle BBC mezi 8 hodinou ranní a 4 hodinou odpoledne nebudou Moskva ani Damašek na město útočit. Civilisté tak prý budou mít čas na opuštění města. 

Autor:  Filip Nerad

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace