Zprávy → Svět25. října  2016 v 19:59  

Evropský parlament chce kontrolovat demokracii v zemích unie. Komise je proti

První místopředseda Evropské komise Frans Timmermans - Foto:  Reuters

První místopředseda Evropské komise Frans TimmermansFoto:  Reuters

Evropský parlament navrhuje, aby Evropská unie každý rok hodnotila stav demokracie a právního státu v osmadvacítce. Kontrolovat situaci by měla skupina odborníků. Přestože návrh získal velkou podporu poslanců, Evropská komise je proti.

Návrh nizozemské liberální poslankyně Sophie Veldové, který reaguje mimo jiné na úvahy o znovuzavedení trestu smrti v Maďarsku nebo na povolební změny v polském ústavním soudu, podpořilo přes 500 poslanců. 

Podle něj by tým odborníků posuzoval situaci v členských státech Evropské unie a dával jejich vládám doporučení k nápravě. 

Čtěte také: V Maďarsku zavřeli největší levicový deník. Podle redaktorů jde o Orbánův puč

Místopředseda Evropské komise Frans Timmermans tvrdí, že Evropská unie má nástroje, jak sledovat dodržování demokratických pravidel. Proto podle něj není potřeba zřizovat další orgán. Dlouhá debata mezi evropskými institucemi o novém mechanismu je posledním, co podle Timmermanse nyní unie potřebuje. 

Pravidelné kontroly dodržování zásad demokracie v členských zemích nejsou reálné ani podle předsedy právního výboru Evropského parlamentu Pavla Svobody (KDU-ČSL). „Právní základ, na němž má být postaven tento nový mechanismus, je vadný,“ řekl. 

Evropská komise se musí doporučením poslanců zabývat. Nemá ale povinnost žádný návrh na zavedení kontroly demokracie předložit. 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace