Zprávy → Svět14. ledna  2017 v 14:35  

Financial Times: Trumpův tým obvolával evropské lídry s otázkou, zda opustí EU

Po 160 dnech se zvolený prezident Donald Trump poprvé oficiálně sešel s novináři - Foto:  ČTK/AP, Evan Vucci

Po 160 dnech se zvolený prezident Donald Trump poprvé oficiálně sešel s novinářiFoto:  ČTK/AP, Evan Vucci

Tým budoucího prezidenta USA Donalda Trumpa obvolával evropské vůdce s dotazem, zda jejich země opustí Evropskou unii. S odvoláním na tvrzení stálého zástupce USA při EU Anthonyho Gardnera to v sobotu napsal server listu Financial Times. Tón dotazu podle Gardnera naznačoval přesvědčení, že se evropský blok rozpadá.

Gardner, který je rozhodným zastáncem spolupráce Washingtonu s Bruselem, svůj post za několik dnů opustí. Šílenstvím a vrcholem pošetilosti by podle něj bylo, kdyby Spojené státy hodily přes palubu půlstoletí své zahraniční politiky proto, aby podpořily další rozklad EU a staly se "fanoušky brexitu". 

„Byl jsem ohromen různými telefonáty mezi nastupující vládou a EU, v nichž první otázkou bylo, která další země po Británi se chystá EU opustit," řekl podle Financial Times americký diplomat. „Dotaz vnucoval přesvědčení, že rok 2017 je rokem, v němž se EU rozpadne," dodal. 

Americký tisk uvádí, že Gardner působí na důležitém postu zástupce USA v EU od roku 2013. V Bruselu si získal respekt za své přátelské jednání a měl vliv na široké spektrum problémů počínaje protiruskými sankcemi a konče transatlantickou investiční a obchodní smlouvou TTIP. 

Autor:   ČTK

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace