Zprávy → Svět29. listopadu  2016 v 15:00  

Fotbalisté chtěli do Brazílie letět přímým spojem, úřad civilního letectví jim to ale zakázal

Letadlo s brazilským fotbalovým týmem Chapecoense havarovalo v Kolumbii (foto z října 2016) - Foto:  Associação Chapecoense de Futebol

Letadlo s brazilským fotbalovým týmem Chapecoense havarovalo v Kolumbii (foto z října 2016)Foto:  Associação Chapecoense de Futebol

Fotbalisté z klubu Chapecoense z jihobrazilského města Chapecó, kteří jsou mezi 75 oběťmi noční havárie bolivijského letadla ve střední Kolumbii, prý chtěli letět do Kolumbie z Brazílie přímým charterovým spojem. Brazilský úřad civilního letectví jim ale podle španělského listu ABC takový let zakázal. Důvody zatím nejsou jasné.

Fotbalová delegace, kterou doprovázeli také novináři a další hosté, proto odletěla z brazilského Sao Paula komerční linkou do bolivijského Santa Cruz de la Sierra. Zde nastoupili do letadla bolivijské společnosti Lamia, které se v noci na dnešek krátce před přistáním v cílovém kolumbijském Medellíně zřítilo. Internetové stránky letecké společnosti LaMia jsou prozatím nedostupné. 

Podle portálu FlightRadar24 zřícený letoun Avro RJ85 zhruba čtyři hodiny před odletem ze Santa Cruz přiletěl z bolivijského města Cochabamba. 

Čtěte také: Chapecoense: zelenobílá pohádka skončila v troskách letadla

Příčina pádu letadla známa není, pilot nicméně krátce před zřícením ohlásil problémy s elektřinou. Podle kolumbijského úřadu pro civilní letectví vyšetřovatelé nevylučují ani to, že stroji došlo palivo. O této možnosti podle AP hovořila jedna z členek palubního personálu. 

Zda jde o přeživší letušku, upřesněno nebylo. Komisaři se ale nyní zaměřili na potíže ohlášené pilotem, dodala AP. 

Deník Daily Mirror s odvoláním na své zdroje napsal, že pilot před nárazem vypouštěl palivo, aby zabránil možné explozi po dopadu. 

Čtěte také: Letadlo s brazilským fotbalovým týmem havarovalo v Kolumbii. Pět z 81 cestujících neštěstí přežilo

Brazílie po nehodě vyhlásila třídenní státní smutek. Z 81 lidí na palubě jich zemřelo 75. Ze šesti přeživších byl prvním potvrzeným sedmadvacetiletý obránce Alan Ruschel, který má četné zlomeniny včetně pánve. Z hráčů neštěstí přežili ještě obránce Hélio Hermito Zampier Neto a brankář Jackson Ragnar Folmann. 

Druhý z brankářů Marcos Danilo Padilha svým zraněním podlehl v nemocnici. Dalšími přeživšími jsou také dva členové posádky – letuška Ximena Suárezová a technik Erwin Tumiri. 

Letadlo s brazilským fotbalovým týmem Chapecoense havarovalo v Kolumbii (foto z listopadu 2016) - Foto:  Associação Chapecoense de Futebol

Autor:   ČTK

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace