Zprávy → Svět29. listopadu  2016 v 17:24  

Fyzické násilí, drogy a sebevraždy. V anglických a waleských věznicích je nebezpečněji, říkají dozorci

Britské věznice se stávají čím dál nebezpečnějšími (ilustrační foto) - Foto:  Reuters

Britské věznice se stávají čím dál nebezpečnějšími (ilustrační foto)Foto:  Reuters

Anglické a waleské věznice jsou čím dál nebezpečnější. Vyplývá to ze statistik a svědectví vězňů a dozorců. Od loňského jara bylo v tamních káznicích zjištěno 22 195 případů fyzického násilí. Za stejnou dobu se také zvýšil počet sebevražd, a to na 102 případů.

Krajně nebezpečné prostředí, kde vládnou násilí a drogy. Tak popisují odborníci údajně alarmující situaci v britském vězeňství. Nedávná divoká stávka zaměstnanců vězeňské služby je toho dokladem. Nová statistika ukázala také vysoký počet sebevražd v nápravných zařízeních. 

Nevládní organizace Howard league, která usiluje o reformu trestního práva, uvedla, že anglické a waleské věznice za poslední rok evidují 102 sebevražd. 

 

Anglické a waleské věznice jsou nebezpečnější. Od minulého roku dozorci evidují více případů fyzického násilí.

Vložit na svůj web

Podle dalších statistik a svědectví vězňů a dozorců se rapidně zhoršila i bezpečnost. Britové od jara 2015 zjistili v tamních káznicích 22 195 případů, kdy trestanec zaútočil na svého spoluvězně nebo dozorce. Fyzické násilí v anglických a waleských věznicích tak narostlo o 31 procent za jediný rok. 

Pašerákům drog pomáhají drony 

V káznicích se také množí případy hromadných výtržnictví, které hraničí se vzpourou. Přibývá také drog, které se dovnitř pašují i pomocí dronů. 

Čtěte také: V Británii nečekaně přerušili práci vězeňští dozorci. Vrchní soud jim nařídil stávku ukončit

Hlavní inspektor britského vězeňství Peter Clarke pro BBC uvedl, že se ostrovní nápravná zařízení stala nepřijatelně násilnými a nebezpečnými místy. Přetížení dozorci prý nestíhají chránit ani sami sebe. 

Nízké rozpočty a málo dozorců 

Podle šéfky Howard league Frances Crookové jde situace na vrub rozpočtovým škrtům a snižujícímu se počtu vězeňského personálu. Zatímco v roce 2010 pracovalo v anglických a waleských nápravných zařízeních 19 908 dozorců, letos jich je 14 690. 

Čtěte také: Britská vláda zvažuje vznik zvláštní věznice pro islamistické extremisty

Situace se ale má v budoucnu zlepšit. Tamní ministryně spravedlnosti Louis Straussová plánuje v příštích letech investovat 1,3 miliardy liber (41 miliard českých korun) do stavby nových věznic a náboru dozorců. Ředitelé věznic by zároveň měli dostat větší pravomoci. 

Autor:  Jiří Hošek  (jih), Ondřej Patrovský

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace