Zprávy → Svět11. listopadu  2016 v 14:14  

Gratuluji a těším se na viděnou. Merkelová mluvila po telefonu s Trumpem

Německá kancléřka Angela Merkelová (archivní foto) - Foto:  Reuters

Německá kancléřka Angela Merkelová (archivní foto)Foto:  Reuters

Německá kancléřka Angela Merkelová v pátek telefonicky hovořila s nově zvoleným americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Podle mluvčího německé vlády Georga Streitera mu pogratulovala k vítězství ve volbách a řekla, že se těší na setkání nejpozději na summitu G20, který bude v Hamburku v červenci příštího roku.

Merkelová v rozhovoru s Trumpem podle německého vládního mluvčího zdůraznila, že Berlín a Washington pojí pevné spojenectví založené na stejných hodnotách. 

Na tomto základě chce kancléřka s budoucím republikánským prezidentem po jeho nástupu do úřadu spolupracovat, uvedl Streiter. 

Délku rozhovoru ani další podrobnosti o jeho obsahu mluvčí vlády nesdělil a informace neposkytl ani Trumpův tým. 

„Německo a Ameriku spojují hodnoty demokracie, svobody, respektu k právu a důstojnosti člověka bez ohledu na jeho původ, barvu pleti, náboženství, pohlaví, sexuální orientaci nebo politické přesvědčení," řekla Merkelová už ve středu v bezprostřední reakci na Trumpův triumf ve volbách. 

Summit skupiny G20, jejímiž členy jsou největší světové ekonomiky včetně Německa a USA, se příští rok uskuteční pod předsednictvím Německa 7. a 8. července. 

Merkelová se 17. listopadu v Berlíně setká s dosluhujícím americkým prezidentem Barackem Obamou, který do Německa zavítá v rámci své poslední zahraniční cesty. 

Autor:   ČTK

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace