Zprávy → Svět1. září  2016 v 20:00  

Hackera Guccifera, který se naboural do Bushova počítače, odsoudili k 52 měsícům vězení

Hacker Marcel Lazar Lehel, známý jako Guccifer, v poutech po svém zatčení rumunskou policiíí - Foto:  Reuters

Hacker Marcel Lazar Lehel, známý jako Guccifer, v poutech po svém zatčení rumunskou policiííFoto:  Reuters

Rumunský hacker Marcel Lazar Lehel, známý jako Guccifer, který proslul nabouráváním se do emailových účtů vysokých amerických politiků, byl v USA odsouzen k 52 měsícům vězení. Podle obžaloby se 44letý hacker v letech 2012 až 2014 dostal do soukromých počítačových schránek asi stovky lidí, včetně amerického exministra zahraničí Colina Powella či členů rodiny bývalého prezidenta George Bushe.

Lazar se letos v květnu přiznal k průniku do počítače rodiny bývalých prezidentů Bushových i dalších osob. Podle obžaloby tato data poté zveřejnil na internetu. Šlo mimo jiné o soukromé fotografie, autoportrét George Bushe mladšího, korespondenci či zdravotní a finanční údaje. 

Odsouzený hacker tvrdí, že se naboural i do soukromé schránky Hillary Clintonové, což ale experti vylučují s tím, že pro to neexistují důkazy. Podle nich jde hackerovi hlavně o vlastní popularitu. Přezdívku Guccifer si podle svých slov Lazar zvolil podle luxusní značky Gucci a názvu Lucifer (v překladu světlonoš). Podle něj jde o kombinaci „stylu Gucci a světla Luciferova“. 

V Rumunsku dostal 7 let 

Lazar byl před vydáním do USA v rodném Rumunsku odsouzen k sedmi letům vězení za nabourání se do účtů rumunských politiků. 

Guccifer v minulosti zveřejnil například i detaily z milostné korespondence, kterou spolu vedli bývalý americký ministr zahraničí Colin Powell a rumunská politička a nynější komisařka Evropské unie Corina Cretsuová. 

Dvojice se seznámila v době, kdy byl Powell šéfem americké diplomacie, a po léta udržovala intenzivní korespondenční vztah. Powell, který je 50 let ženatý, ale popřel, že by s Rumunkou měl poměr. 

Autor:   ČTK

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace