Zprávy → Svět21. března  2017 v 13:35  

Hlasování o Mečiarových amnestiích se odkládá. Případ nemůžeme považovat za promlčený, žádá opozice

Národní rada Slovenské republiky - Foto: Wikimedia Commons CC-BY-3.0, Peter Zelizňák

Národní rada Slovenské republikyFoto: Wikimedia Commons CC-BY-3.0, Peter Zelizňák

Slovenský parlament v úterý odložil hlasování o sporných Mečiarových amnestiích. Opozice totiž chce změnu několika bodů ve vládním návrhu. Žádá, aby skutky, které amnestie omilostnily, nemohly být po jejich zrušení prohlášeny za promlčené nebo aby byl účastníkem konání před ústavním soudem i prezident a vláda.

Podle předsedy parlamentu Andreje Danka musí opozice do středy písemně předložit změny, které chce u vládního návrhu prosadit. Před tím, než tak udělá, její požadavky komentovat nechtěl. Dodal ale, že už samotné návrhy opozice a možná diskuse o nich dávají naději „vyřešit toto historické trauma“. Hlasování, které se odložilo na příští týden, by podle něj mohlo být úspěšné. 

Čtěte také: PŘEHLEDNĚ: co jsou Mečiarovy amnestie a proč se o nich na Slovensku opět mluví

Požadavky opozice se týkají pěti bodů - mezi nimi je třeba to, aby se k spáchaným trestným činům nepřistupovalo jako k promlčeným. Opozičním stranám se zároveň nelíbí, že se o amnestiích hlasuje v zkráceném legislativním konání, ve výsledku na něj ale pravděpodobně přistoupí. 

„Příští týden v úterý začneme zkrácené konání a první čtení, ve čtvrtek začne ráno rokování v druhém a třetím čtení. To je dohoda s opozicí. Zkrácené legislativní konání zůstává,“ citovala agentura TASR předsedu koaliční strany Most-Híd Bélu Bugára. 

Mečiarovy amnestie v roce 1998 nařídily zastavení trestního stíhání za skutky v souvislosti se zmařeným referendem a únosem Michala Kováče mladšího do ciziny. Pokud parlament zruší jejich platnost, otevře se cesta k vyšetřování obou případů. Případ zrušení amnestií (zastupujícího) prezidenta ale nemá na Slovensku precedens a doprovází ho široká právní debata o tom, zda a jak je to vůbec možné udělat. 

Autor:  Pavlína Nečásková, Eva Mošpanová

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace