Zprávy → Svět7. listopadu  2016 v 21:41  

Irácká armáda objevila u Mosulu masový hrob. Stovka mrtvých měla setnutou hlavu

Kurdské jednotky na cestě k městu Bašika. - Foto:  Reuters

Kurdské jednotky na cestě k městu Bašika.Foto:  Reuters

Irácká armáda objevila v masovém hrobě jižně od Mosulu asi 100 mrtvých, kterým byla setnuta hlava. Bitva o Mosul zatím vstoupila do čtvrtého týden. Oddíly kurdských pešmergů v pondělí bojovaly s radikály z takzvaného Islámského státu (IS) o město Bašika.

Iráčtí vojáci oznámili, že nalezli v masovém hrobě jižně od Mosulu zhruba 100 mrtvých, kterým byla setnuta hlava. Jak uvedl armádní mluvčí Jahjá Rasúl, ostatky byly objeveny ve městě Hamám al-Alíl, většinou jde už jen o kostry. V úterý přijede na místo tým forenzních expertů. Vzhledem ke stádiu rozkladu těl zatím nebylo možné určit, zda šlo o civilisty, nebo o vojáky. 

Předpokládá se, že z Bašiky, která leží asi 15 kilometrů severovýchodně od Mosulu, odešla většina civilistů a město hájí asi stovka členů IS. 

Zástupci Kurdů agentuře Reuters řekli, že IS má k dispozici bezpilotní letadla s výbušninami, rakety s hlavicemi naplněnými bojovým plynem, jako je chlor a yperit, a vycvičené odstřelovače. Aby zastavili postup protivníka, nasadí zřejmě i sebevražedné atentátníky v autech. 

Čtěte také: Útok na Rakku: Na hlavní město Islámského státu míří 30 tisíc bojovníků

Jakmile ráno vjel první konvoj pešmergů do Bašiky, ozval se silný výbuch a v patnáctimetrové vzdálenosti bylo vidět dva sloupy kouře. Podle kurdských velitelů se snažili zřejmě dva sebevražední atentátníci kolonu zastavit. 

Členové iráckých speciálních jednotek se dostali minulý týden do mosulských ulic a zahájili v nich boj proti IS. Radikálové se vmísili mezi civilisty a na vojáky útočí ze zálohy, uvedl Reuters. Mluvčí specialistů boj popsal jako "nejtěžší válku v městském prostředí". 

Samozvaný Islámský stát čelí ofenzivě nejen v iráckém Mosulu, ale také v syrské Rakce, kde má hlavní sídlo. Bude-li v těchto svých dosavadních baštách poražen, mělo by to znamenat konec chalífátu, který jeho vůdce abú Bakr Bagdádí vyhlásil v roce 2014 na obsazených územích severní Sýrie a Iráku. 

Bagdádí v nedávno zveřejněné nahrávce vyloučil ústupek v "totální válce" proti nepříteli. 

Jednotky, které k Mosulu postupují z jihu, obsadily město Hamám al-Alíl, odkud radikálové při ústupu do Mosulu předtím odvedli jako lidské štíty mnoho civilistů. Z jihu se jednotky přiblížily na čtyři kilometry od mosulského letiště, které je na jižním okraji města a na západním břehu řeky Tigris.  

Ta Mosul protíná uprostřed od severu k jihu. Západně od Mosulu bojují šíitské milice, které chtějí bojovníkům IS uzavřít únikové trasy do Sýrie. 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace