Zprávy → Svět4. listopadu  2016 v 11:24  

Irácká armáda zahájila bitvu v mosulských ulicích, kontroluje už východní okraj města

Tank irácké armády během bojů v Mosulu - Foto:  Reuters

Tank irácké armády během bojů v MosuluFoto:  Reuters

Bitva o jedno z největších měst Iráku pokračuje. Islámští radikálové mají slabou obranu, ale nevzdávají se a získali město Širkát jižně od Mosulu.

Irácká armáda má pod kontrolou východní okraje Mosulu. Podle některých informací už vojáci dobyli i první městskou čtvrť. Iráčtí velitelé očekávají rychlý postup až k řece Tigridu, která město rozděluje. 

Džihádisté se podle armádních odhadů stáhnou na jeho západní břeh. Islámský stát má prý v Mosulu slabší obranu než třeba v loni dobytém Ramádí na západě země. 

"Teď stojíme před ranou do Mosulu. To znamená, že naše jednotky vstoupily do samotného města a tím začíná bitva v mosulských ulicích. Dobudeme celé město, musíme přitom ale řešit bezpečí civilistů," uvedl jeden z velitelů irácké armády Tálib Šaghátí. 

Čtěte také: Bitva o Mosul pokračuje. Bojujte proti nepřátelům Boha, vyzval vůdce Islámského státu

Džihádisté Islámského státu se ale nevzdávají. Jižně od Mosulu se zmocnili města Širkát a při útoku zabili sedm iráckých vojáků a příslušníků šíitských milicí. Vůdce organizace Islámský stát Abú Bakr Bagdádí jakékoliv stažení svých ozbrojenců z Mosulu vylučuje, jak zaznělo na jeho nedávno zveřejněné nahrávce.  

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace