Zprávy → Svět1. listopadu  2016 v 06:30  

Iráčtí vojáci vstoupili do Mosulu. Část jeho obyvatel se proti islamistům vzbouřila

Irácká armáda zachycena ještě asi 30 km jižně od Mosulu. - Foto:  Reuters

Irácká armáda zachycena ještě asi 30 km jižně od Mosulu.Foto:  Reuters

Poté, co se irácké armádě povedlo osvobodit vesnice východně od města, vojáci se dostali do průmyslové čtvrti na okraji Mosulu. Z města i okolních vesnic utíkají před boji stovky lidí.

Irácká armáda pronikla na předměstí Mosulu. Agentuře Reuters to potvrdil jeden z velitelů vojska. Druhé největší město Iráku ovládají bojovníci tzv. Islámského státu. Vládní vojáci do Mosulu vstoupili dva týdny po začátku ofenzívy k jeho dobytí. 

Zvláštní protiteroristické komando vstoupilo do průmyslové čtvrti na východním okraji města. Zpravodaj agentury Reuters viděl, jak z místa vychází kouř a podle kurdských pešmergů uvnitř města zemřelo nejméně sedm bojovníků Islámského státu. 

Čtěte také: Bitva o Mosul je hlavolamem mocenských vlivů a satisfakcí

Irácká státní televize uvedla, že část z obyvatel města proti radikálním islamistům povstala. Podle kurdských zdrojů napadli například policejní stanici. Džihádisté na to údajně reagují a hlídkují v ulicích. Stovky lidí ale před boji z města a z okolních vesnic utíkají, jak potvrzuje člen kurdských pešmergů Barzan Sadík. „Přišlo k nám mnoho lidí, kteří museli utéct, víc než 150 rodin. Dorazili z vesnic Abú Džarbu, Chor Sibat i dalších. Pořád přicházejí další. Hned jim dáváme vodu a jídlo,“ říká. 

V ovládaných vesnicích členové Islámského státu prý dál terorizují místní obyvatelstvo. „Islámský stát je pořád ve vesnici, je jich tam pět, šest nebo sedm. K lidem se chovají velmi špatně, bijí je, bičují. Pořád tam jsou, připevnili si k sobě výbušniny,“ říká Um Mominová, která z jedné vesnice utekla. Cesta do Mosulu je podle ní přerušená a lidem chybí potraviny. 

OSN uvedla, že Islámský stát používá civilisty jako živé štíty. Podle irácké armády už východně od Mosulu není žádná vesnice, kterou by džihádisté kontrolovali. Od západu k městu postupují šíitské milice. Ty chtějí Islámský stát odříznout od zásobovací a případně i únikové trasy do Rakky, tedy jakési metropole radikálních islamistů v Sýrii. 

S pokračujícím útokem na Islámský stát v Mosulu finišují i přípravy operace proti hlavnímu městu džihádistů v syrské Rakce. Turecko teď ale na rozdíl od Spojených států požaduje její odklad. "Turecký postoj k dobývání Rakky je jasný. Strategicky i vojensky je lepší zahájit útok až po dokončení ofenzivy v Mosulu a po završení operace Štít Eufratu," prohlásil turecký vicepremiér Numan Kurtulmuş. Ankara také odmítá zapojení kurdských jednotek YPG, proti kterým sama na jiných místech Sýrie bojuje. 

Autor:  Ondřej Klapal, Štěpán Macháček

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace