Zprávy → Svět27. listopadu  2016 v 11:37  

Islámský stát použil na severu Sýrie chemické zbraně. Plyn zasáhl opoziční bojovníky

Mluvčí Islámského státu Abů Muhammad al-Adnani - Foto: video Islámského státu

Mluvčí Islámského státu Abů Muhammad al-AdnaniFoto: video Islámského státu

Islámský stát použil proti opozičním bojovníkům na severu Sýrie jedovatý plyn, uvedla v neděli AFP s odvoláním na turecké armádní zdroje. Při útoku bylo zasaženo 22 syrských rebelů, které v boji proti džihádistům podporuje sousední Turecko. Právě tam byli zranění dopraveni k ošetření.

"Jedovatý plyn zasáhl na očích a na tělech 22 členů opozice," tvrdí členové napadené skupiny. Látka se údajně uvolnila z rakety odpálené bojovníky Islámského státu (IS). K útoku podle turecké armády došlo u vesnice Chalilija poblíž města Ar-Raj, které leží na syrsko-turecké hranici. 

Zraněné převezly turecké záchranné týmy do nemocnice. Na záznamech, které zveřejnila turecké média, mají záchranáři ochranné obleky a plynové masky.  

Islámský stát útočil chemickými zbraněmi již několikrát. Podle nedávno zveřejněné zprávy o vyšetřování OSN a Organizace pro zákaz chemických zbraní IS loni v srpnu prokazatelně použil yperit v syrské obci Mára. Podle některých zpráv hořčičný plyn organizace použila i letos v dubnu proti syrským vládním vojákům v boji o armádní letiště ve východosyrské provincii Dajr az-Zaur. 

Autor:   ČTK

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace