Zprávy → Svět25. listopadu  2016 v 16:35  

Izrael je v plamenech. Sen se stal skutečností, raduje se část Arabů

Požár v Haifě - Foto:  Reuters

Požár v HaifěFoto:  Reuters

Izraelem se šíří rozsáhlé požáry v několika částech země. Neštěstí ale některým lidem dělá radost. Na sociálních sítích se hlavně v arabské části světa šíří obrázky hořícího Izraele s nadšenými komentáři.

S tím, jak se plameny šíří, se rozehřívají i emoce - a to jak v Izraeli, tak i mezi některými Araby. Část těch druhých zmíněných se raduje - s obrázky hořících lesů a křovin v Izraeli sdílejí například arabsky psaný komentář, který zní "sen se stal skutečností".  

Netýká se to rozhodně všech Arabů. Někteří z nich naopak šíří obrázky letadla, které požáry hasí, a doprovází je buď výzvy k pomoci, nebo se tak sdílejí zprávy o tom, že Izraeli pomoc nabídly některé arabské země. 

Například sousední Jordánsko nabídlo hasiče i s vrtulníkem, Egypt nabídl několik jednotek s hasičskými auty. Pomoc už Izrael přijal od Palestinské samosprávy, která vyslala čtyři hasičské jednotky. 

Čtěte také: Polovinu požárů v Izraeli nejspíš založili žháři. Z Haify evakuovali 60 tisíc lidí

"Úkolem hasičů je zastavit oheň. Není důvod se při tom ohlížet na náboženství nebo cokoli jiného. Lidská bytost je stejná pro všechny hasiče na světě. A když člověk potřebuje pomoc, my pomáháme, jak můžeme," řekl jeden z palestinských hasičů, Abdul-Latíf Abú Amšáh. 

Naopak mezi Izraelci se objevují a šíří spekulace o tom, že právě Palestinci nebo izraelští Arabové požáry pomáhali zakládat. Izraelská policie už kvůli podezření ze žhářství zadržela nejméně 13 lidí - Palestinci byli 4 z nich. 

Premiér Benjamin Netanjahu žháře přirovnal k teroristům a úřady vyzval k tomu, aby se ke žhářům podle toho chovaly. Vyhýbá se ale tomu, aby tyto požáry uváděl do přímé souvislosti s izraelsko-palestinským konfliktem. On sám je pod palbou kritiky, proto, že nechal vytvořit speciální jednotku s hasičskými letadly, ta je prý ale drahá a neefektivní. 

Ve třetím největším izraelském městě Haifa se daří plameny krotit a zpátky domů se mohla vrátit část z asi 80 tisíc evakuovaných. Pryč z domovů ale musí další lidé v okolí Jeruzaléma, a také některých oblastí na palestinském Západním břehu Jordánu. 

Autor:  Zdeněk Novák

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace