Zprávy → Svět27. listopadu  2016 v 10:00  

Izraelci zastavili požáry, ze žhářství podezřívají 23 lidí

Hašení požáru v okolí osady Nataf poblíž Jeruzaléma - Foto:  Reuters

Hašení požáru v okolí osady Nataf poblíž JeruzalémaFoto:  Reuters

Hasiči zastavili požáry, které se v uplynulých šesti dnech šířily na několika místech v Izraeli. Agentuře AFP to sdělil mluvčí hasičské a záchranné služby. Podle CNN bylo v souvislosti s požáry zadrženo 23 lidí podezřelých ze žhářství.

„Už nejsou žádná aktivní ohniska. Od této noci je klid, nedostali jsme žádná nová hlášení,“ řekl AFP mluvčí hasičů Joram Levy. 

Po celém Izraeli bylo podle CNN od úterka ohlášeno na 1500 požárů. „To je dvakrát více, než je obvyklé. Příčinou byla buď nedbalost, nebo byly založeny úmyslně,“ uvedl šéf vyšetřovací jednotky hasičské a záchranné služby Ran Sheluf. Mluvčí policie CNN sdělil, že kvůli podezření ze žhářství bylo zadrženo 23 osob. 

Čtěte také: Izrael je v plamenech. Sen se stal skutečností, raduje se část Arabů

Kvůli ohni probíhaly evakuace desítek tisíc lidí. Ničivý živel ohrožoval i třetí největší město Izraele Haifu nebo židovské osady na Západním břehu Jordánu. 

Do boje s požáry se pustily stovky hasičů. Izraelcům pomáhali i jejich palestinští kolegové. Speciální hasičská letadla vyslala na pomoc řada států, mimo jiné Rusko, Francie, Kanada, Španělsko a Ázerbájdžán. 

Šíření ohně napomáhal silný vítr a sucho, které v zemi panovalo v minulých měsících. Celkovou bilanci škod, ať už na lidských životech nebo na majetku, zatím izraelské úřady nezveřejnily. 

Autor:   ČTK

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace