Zprávy → Svět28. listopadu  2016 v 08:45  

Izraelská armáda se poprvé přímo utkala s Islámským státem. Padli při tom čtyři džihádisté

Muž ze starého tanku sleduje boje v Sýrii (Izraelem kontrolovaná část Golanských výšin, den před vyhlášením příměří) - Foto:  Reuters

Muž ze starého tanku sleduje boje v Sýrii (Izraelem kontrolovaná část Golanských výšin, den před vyhlášením příměří)Foto:  Reuters

Izraelská armáda zabila čtyři ozbrojence takzvaného Islámského státu. Po přestřelce na Golanských výšinách zaútočilo letectvo na auto, ze kterého ozbrojenci pálili na izraelské pozice. Vozidlo se pohybovalo jen několik set metrů od stávající syrsko-izraelské hranice. Je to první přímý střet Izraele s touto skupinou.

"Na svých severních hranicích jsme dobře připraveni. Nedovolíme Islámskému státu ani žádné jiné ozbrojené skupině, aby se v blízkosti našeho území pod záminkou syrské války usadila," pochválil zásah vojáků izraelský premiér Benjamin Netanjahu. 

Izraelská armáda v pondělí zároveň oznámila, že v noci z neděle provedla nálet na opuštěný objekt OSN na Golanských výšinách v Sýrii, který využíval Islámský stát a jeho spojenci k útokům na Izrael. Žádné oběti ani zranění nejsou hlášeni. 

Menší část syrského území podél hranic s Izraelem ovládá skupina Mučedníci Jarmúku, která vyhlásila příslušnost k Islámskému státu. Izrael se do syrské občanské války odmítá od jejího začátku vměšovat. Odpovídá ale na občasné střely různých válčících stran, které většinou omylem zasáhnou Golanské výšiny.  

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace