Zprávy → Svět13. listopadu  2016 v 11:02  

'Jsi-li ženou, přijď na náš kurz!' Polská armáda přichystala výcviky sebeobrany

Polská armáda připravila pro ženy zvláštní program. - Foto: Martin Dušek

Polská armáda připravila pro ženy zvláštní program.Foto: Martin Dušek

Polky potřebují výcvik v sebeobraně. Myslí si to alespoň polský ministr obrany Antoni Macierewicz. Armáda proto připravila pro ženy zvláštní celonárodní program. Budou se zadarmo učit sebeobraně. Země tím chce zvýšit celkovou brannou připravenost Poláků a program má velký ohlas.

„Ženy se stávají často obětí násilí. Nemusí to tak být! Jsi-li ženou a chceš vědět, jak se bránit, přijď na náš kurz,“ vyzývá instruktorka ve videoklipu polského ministerstva obrany. 

„Ženy se stávají často obětí násilí. Nemusí to tak být! Jsi-li ženou a chceš vědět, jak se bránit, přijď na náš kurz,“ vyzývá instruktorka ve videoklipu polského ministerstva obrany. 

Připravenost Poláků 

Nejde o to, že by ženy v Polsku byly více ohroženy než jinde. Ministerstvo se spíše snaží celkově zvyšovat brannou připravenost Poláků, ke které mají stále tradičně blízko. 

Čtěte také: Němci se chystají obnovit brannou povinnost. Aby byli připraveni v případě krize

Rozjíždí proto výcvik teritoriální armády, kterou by tvořili civilisté a která by doplňovala profesionální armádu v případě nutnosti. Výcvik žen k sebeobraně na to navazuje. 

Ženy se můžou na kurz zdarma přihlásit ve třiceti různých městech, kde jsou vojenské posádky, včetně Varšavy. Kurz to nebude moc intenzivní. Školení probíhá jednou za měsíc, a to od příštího týdne do června. 

Výcvik jako návod 

Má posloužit spíše jako návod. Ženy má přivést k tomu, aby pravidelně cvičily i třeba ve skupinách. V Polsku je stejně jako u nás stále populárnější běh a cyklistika, armáda se snaží této vlny využít a nabídnout další alternativu pohybu. 

Kapacita kurzů je necelá tisícovka účastnic, to na 40ti milionové Polsko není moc. Ale polské ministerstvo se tím snaží hlavně propagovat účast žen v armádním výcviku. 

Kurzy sebeobrany mají velký ohlas v médiích. V některých městech je pořádá také policie a jsou též zadarmo. 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace