Zprávy → Svět25. října  2016 v 06:00  

Kdo povede Čínu? V Pekingu probíhá 'mocenská předehra' k výběru nové hlavy státu

Čínský prezident Xi Ting Pching možná zůstane v čele Číny i nadále - Foto:  Reuters

Čínský prezident Xi Ting Pching možná zůstane v čele Číny i nadáleFoto:  Reuters

V Pekingu se podle pozorovatelů rozhoduje o tom, kdo příštích šest let povede Čínskou lidovou republiku. Jednání se přitom nese ve znamení ostrého vnitrostranického boje. Favoritem je současný generální tajemník Komunistické strany Číny a hlava státu Xi Ting Pching.

„Můžeme krok za krokem sledovat soustavnou snahu Xi Ting Pchinga soustředit většinu moci ve svých rukou. Tím se trochu vrací styl Mao Ce-tungovy vlády,“ řekla k současnému vedení Číny sinoložka Olga Lomová, vedoucí Ústavu dálného východu FF UK. 

Na uzavřeném plénu se funkcionáři komunistické strany oficiálně věnují stranické disciplíně. Pozorovatelé však tvrdí, že ve skutečnosti jde o souboj jednotlivých frakcí uvnitř strany o to, kdo bude příštím prezidentem. Největším kandidátem je dosavadní generální tajemník Komunistické strany Číny a prezident Xi Ting Pching. 

Čtěte také: Zůstane Si Ťin-pching čínským prezidentem? Do Pekingu se sjelo vedení komunistické strany

Prezident má kvůli své protikorupční politice i uvnitř strany nepřátele, kteří mohou boj o vedení státu ještě zdramatizovat. V minulosti ale platilo, že plán, který připraví plénum, potom o několik měsíců později v plném znění odsouhlasí Všečínské shromáždění lidových zástupců 

Všečínské shromáždění lidových zástupců bude příští rok na 19. sjezdu Komunistické strany Číny volit svého nového šéfa, který se zároveň stane prezidentem země. Dá se proto očekávat, že současné jednání je jakousi mocenskou předehrou a sjezd už jen rozhodnutí potvrdí.  

Čtěte také: Čínská policie ve Wu-kchanu zatkla desítky demonstrantů. Novináře z vesnice vyhnala

Současný prezident Čínské lidové republiky Si Ťin-pching je ve funkci od roku 2012. Sám sebe staví do role nesmlouvavého bojovníka proti korupci a v rámci jeho akce už čínská justice odsoudila několik desítek vysoce postavených funkcionářů. 

Autor:  David Jakš

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace