Zprávy → Svět8. listopadu  2016 v 20:43  

Kiska pozval bezdomovce a uprchlíky do prezidentského paláce. Obědval s nimi

Andrej Kiska poobědval s lidmi bez domova - Foto: Oficiální stránky Andreje Kisky

Andrej Kiska poobědval s lidmi bez domovaFoto: Oficiální stránky Andreje Kisky

Čtyřiačtyřicetiletý Slovák Daniel měl v minulosti problémy s alkoholem a odešel od rodiny. Podobně jako další lidi bez domova i on skončil na ubytovně pro bezdomovce. Toto úterý bylo pro něj významnějším dnem než jindy. Spolu s dalšími kolegy z komunity se zúčastnil oběda se slovenským prezidentem Andrejem Kiskou.

Podle Kisky je úkolem politiků uvažovat o pomoci lidem v nouzi, aby se ti mohli spolehnout na záchrannou síť. 

„Je to překvapení v tom dobrém slova smyslu. Je to pro mě potěšení," řekl Daniel, který pozvánku na oběd s hlavou slovenského státu označil za poctu. 

Muž, který dorazil do prezidentského paláce v neformálním oblečení a s igelitkou, netajil, že v minulosti měl problémy s alkoholem. Nyní je v invalidním důchodu a bydlí v ubytovně, kterou provozuje občanské sdružení Resoty. „Více než rok nepiju, je to lepší. Snažím se pomáhat jiným," uvedl. 

Čtěte také: Dalajlama se setkal s Kiskou, postavil se za muslimy a pobouřil čínskou ambasádu

Mezi dvěma desítkami pozvaných byli také dva uprchlíci původem z Maroka a Etiopie, kteří již delší dobu žijí na Slovensku. Na obědě bezdomovců s prezidentem v jednom ze sálů prezidentského paláce, kde Kiska přijímá zahraniční návštěvy, byly podávány telecí plátky či vepřová panenka, nechyběl ani dezert. 

„Za každým osudem bezdomovce je dlouhý a často tragický příběh. Je to příběh osobních zklamání, ale i příběh částečné ztráty důvěry ve společnost," řekl Kiska novinářům. 

Dodal, že 70 až 80 procent mladých bezdomovců tvoří děti z dětských domovů a že to ukazuje na chybu v systému. 

Oběd nebyl první 

Původně měl Kiska naplánovaný oběd s členy komunity Resoty přímo v tomto centru již v říjnu. Vzhledem k úmrtí bývalého slovenského prezidenta Michala Kováče akci odložil. Bezdomovci na schůzce věnovali Kiskovi klíče od pokoje v resocializačním centru s cedulkou se jménem hlavy slovenského státu. Kiska v minulosti věnoval centru svůj měsíční plat. 

Setkání slovenského prezidenta s lidmi bez domova nebylo prvním svého druhu. Již v den své inaugurace v roce 2014 pozval Kiska do prezidentského paláce bezdomovce, seniory a lidi, kteří vyrůstali v dětských domovech. 

Sdružení Resoty funguje více než 20 let a poskytuje resocializační program lidem v nouzi, kterým dosud prošlo tisíc lidí. Podle některých odhadů žije v Bratislavě 3000 až 5000 bezdomovců. 

Autor:   ČTK

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace