Zprávy → Svět3. srpna  2016 v 10:27  

Komise prozkoumá roli žen v církvi. Mohlo by to vést k jejich svěcení, myslí si odborník

Věřící ve Vatikánu vítají papeže Františka - Foto:  Reuters

Věřící ve Vatikánu vítají papeže FrantiškaFoto:  Reuters

Papež František zřídil komisi, která má blíže prozkoumat roli žen v prvních letech církve. Krok následuje poté, co v květnu Svatý otec otevřel téma, jestli by i ženy nemohly být vysvěceny na nejnižší stupeň v římskokatolické církvi, tedy na jáhenky. Podle kritiků jsou totiž oproti mužům příliš upozaděné.

„Je to velice nové téma, v podstatě vůbec probádané není. Z tohoto důvodu je v komisi velké zastoupení lidí, kteří působí na univerzitách a otázkám se věnují z různých aspektů,“ řekl o zkoumání role žen v rané církvi Jaroslav Šebek z Historického ústavu Akademie věd. 

 

Papež ustavil komisi, která bude zkoumat roli žen v raných dobách církve. K čemu by zjištění mohla vést, řekl Janu Burdovi Jaroslav Šebek z Historického ústavu AV

Vložit na svůj web

Případná zjištění by podle něj mohla směřovat právě až k úvahám, že by i ženy v katolické církvi mohly dosáhnout na vysvěcení. „Myslím si, že toto je jedna z forem, která může řešit nedostatek lidí v pastoraci,“ uvedl. 

Jaroslav Šebek dodal, že doba změny postavení žen v římskokatolické církvi už přišla.  

Dokazuje to podle něj i fakt, že papež František velmi často jedná s představitelkami ženských řeholí. Právě ty prý potvrdily, že by ženy o možnost stát se jáhenkami stály. 

„Udělal i jeden zajímavý krok. Do velmi vysoké pozice na tiskovém úřadu Vatikánu vzal poprvé v historii ženu. Tato gesta ukazují, že on velmi konkrétně pracuje na tom, aby se pozice žen výrazně posílila i v rámci katolické církve,“ dodal Jaroslav Šebek.  

Autor:  Jan Burda

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace