Zprávy → Svět17. listopadu  2016 v 15:36  

Kosovská policie zabránila útokům IS. Teroristé chtěli napadnout i izraelské fotbalisty

Islámský stát chtěl zaútočit na izraelský fotbalový tým - Foto: Wikimedia Commons,  Voice of America, Public domain

Islámský stát chtěl zaútočit na izraelský fotbalový týmFoto: Wikimedia Commons, Voice of America, Public domain

Policie v Kosovu ve čtvrtek oznámila, že zabránila několika simultánním útokům Islámského státu, včetně atentátu na izraelský fotbalový tým v sousední Albánii.

Agentura AP uvedla, že policisté zatkli 18 lidí v Kosovu a dalších šest v Albánii či Makedonii. V domech podezřelých osob a v ostatních prostorách policisté našli výbušniny, zbraně a elektronické vybavení. 

Spolupráci buněk IS v Kosovu, Albánii a Makedonii podle policie zajišťovali dva Albánci, kteří jsou členy IS v Sýrii. Skupiny "měly jasné cíle, na koho a kdy zaútočit", uvádí policejní prohlášení. 

Čtěte také: Českou studentku, která pomáhala Kurdům, obvinili v Turecku z terorismu. Spolu s ní zadrželi i dalšího Čecha

Cílem se měl stát i izraelský fotbalový tým, který minulý víkend v Albánii hrál zápas kvalifikace o postup na světový šampionát. Kvalifikační zápas o účast na mistrovství světa v roce 2018 mezi fotbalisty Albánie a Izraele byl minulou sobotu z bezpečnostních důvodů přeložen ze Škodry na severozápadě Albánie do Elbasanu v centrální části země. 

Fotbalový svaz důvod změny neuvedl, místní média však informovala o plánovaném teroristickém útoku před zápasem i během něj. Podle deníku Panorama byly zadrženy čtyři podezřelé osoby - na stadion ve Škodře prý chtěly pronést výbušniny. 

Izraelský rozhlas pak oznámil, že zadržení byli napojeni na organizaci Islámský stát a chtěli zaútočit na izraelský tým. Zdroj agentury Reuters uvedl, že jejich cílem bylo vyvolat chaos. 

Autor:   ČTK

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace