Zprávy → Svět1. listopadu  2016 v 10:09  

Krejčíř znovu chystal útěk z věznice. Pomáhala mu další milenka, píše jihoafrický server

Radovan Krejčíř u jihoafrického soudu (snímek z roku 2013) - Foto: Robert Mikoláš

Radovan Krejčíř u jihoafrického soudu (snímek z roku 2013)Foto: Robert Mikoláš

Radovan Krejčíř prý plánoval další pokus o útěk z jihoafrického vězení. Ostraha českého podnikatele souzeného v obou zemích je proto nyní zvýšena na maximum a převezli ho do jiné věznice, napsal v úterý jihoafrický server iol.co.za.

Vyšetřovatelé se dozvěděli o dalším plánovaném pokusu o osvobození Krejčíře údajně s pomocí najatých žoldáků a bývalých příslušníků armády.  

Krejčíř byl následně převezen do jiné věznice v Pretorii, která má oddělení pro zvlášť rizikové osoby. Soudní stání s českým občanem má nyní nově hlídat i jihoafrická protiteroristická jednotka. 

„Sám jsem mohl v soudní síni v Johannesburgu vidět, jak Krejčíře hlídá velké množství policistů s automatickými zbraněmi. Řada z nich během líčení nesundala prst ze spouště. Teď se k nim tedy přidali i členové protiteroristické jednotky s odstřelovacími puškami,“ popsal ve vysílání Radiožurnálu zpravodaj Českého rozhlasu Robert Mikoláš. 

Čtěte také: Přiznání za převoz do Česka jsem nenabídl. To advokát bez mého vědomí, tvrdí Krejčíř

Do posledního plánu na osvobození Krejčíře je prý zapletena další z jeho milenek, kterou policie zatkla. Zadrženy byly i jiné dvě osoby, mezi nimi příslušník vězeňské služby. Tato dvojice spolu s Krejčířem stane před soudem tuto středu, napsal server timeslive.co.za

V červenci byla zadržena jiná milenka podezřelá z účasti na předchozím plánu dostat vězně na svobodu. 

V Krejčířově cele už našli pistoli i paralyzér 

Krejčíř už byl dříve umístěný do nejpřísněji střežené věznice v Kokstadu, dokonce ještě předtím, než byl letos v únoru ve vůbec první kauze v Jihoafrické republice odsouzený, čímž se zapsal do historie vězeňství této země. 

O útěk už se podle jihoafrické policie český podnikatel pokusil několikrát. Vězeňská služba v jeho cele před rokem našla pistoli, deset mobilních telefonů, nůž i elektrický paralyzér. 

V Jihoafrické republice Krejčíř čelí stíhání v asi šesti kriminálních kauzách. Zatím byl shledán vinným v jednom případu a za únos a mučení dostal 35letý trest vězení. V jiném případě je obžalován z podílu na vraždě Libanonce Sama Issy. Zatím poslední stání v této kauze se konalo v Johannesburgu v pondělí, uvedl iol.co.za.  

V Česku byl Krejčíř pravomocně odsouzen za podvody s akciemi Teplárny Otrokovice, vytunelování firmy Technology Leasing a daňový únik firmy M5, za což dostal souhrnný trest 10,5 roku vězení. V případu tunelování firmy Čepro ho český soud poslal nepravomocně za mříže na 15 let mimo jiné za přípravu vraždy celníka. 

Stále existuje i možnost, že se Radovan Krejčíř do Česka vrátí. Bude ale záležet na ochotě a snaze obou ministerstev spravedlnosti. Extradiční řízení pokračuje příští středu. 

Autor:   ČTK,  Český rozhlas  (ČRo)

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace