Zprávy → Svět17. června  2016 v 13:04  

Lékaři bez hranic už nechtějí peníze od EU. Nesouhlasí s její uprchlickou politikou

Uprchlíci ve frontě na jídlo (ilustrační foto) - Foto:  Reuters

Uprchlíci ve frontě na jídlo (ilustrační foto)Foto:  Reuters

Humanitární organizace Lékaři bez hranic (MSF) protestuje proti uprchlické politice Evropské unie. Přestává proto od Bruselu a členských států osmadvacítky s okamžitou platností přijímat finanční podporu. Dnes to oznámilo vedení MSF ve Vídni. Organizaci se nelíbí zejména dohoda s Tureckem o vracení uprchlíků a podobné připravované smlouvy s africkými státy.

„Dlouho kritizujeme ostudnou reakci Evropy, která sází na odstrašování a nenabízí lidem pomoc ani ochranu. Dohoda EU s Tureckem v tom šla ještě o krok dál a ohrozila celý koncept útěku a právo na ochranu, které z něj vychází,“ myslí si generální tajemník MSF Jérôme Oberreit. 

Unie podle Lékařů bez hranic využívá humanitární pomoc jako politický nástroj a snaží se vykoupit z migrační krize. 

„Chceme vyslat signál proti nedůstojnému zacházení (s uprchlíky) a proti sílící snaze EU udržet trpící lidi mimo evropskou pevninu,“ uvedli Lékaři bez hranic v tiskovém prohlášení.  

Související weby

UPRCHLICKÁ KRIZE

Organizace loni získala od Evropské unie a jejích členských států celkem 46 milionů eur. Podle ředitele české pobočky Pavla Grubera se omezení finančních prostředků aktivit Lékařů bez hranic příliš nedotkne: 

„V současné době jsme z 92 procent financováni ze soukromých zdrojů. Po tomto rozhodnutí budeme muset nahradit zhruba osm procent našich příjmů, což není tak fatální.“ 

„Máme určité rezervy, které na to využijeme, a potom dlouhodobě ta strategie bude oslovovat veřejnost a snažit se výpadek nahradit ze soukromých zdrojů,“ dodal. 

Autor:  Jakub Lucký,  ČTK

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace