Zprávy → Svět12. listopadu  2016 v 06:11  

Leteckou základnou Bagrám v Afghánistánu otřásla exploze. Čeští vojáci jsou v pořádku

Hnutí Tálibaán kontroluje 85 procent území Afghánistánu. - Foto:  Reuters

Hnutí Tálibaán kontroluje 85 procent území Afghánistánu.Foto:  Reuters

K útoku na leteckou základnu Bagrám v Afhánistánu se přihlásilo radikální hnutí Tálibán. Při mohutné explozi tam časně ráno zemřeli 4 lidé a dalších 14 je zraněných. Češi mezi nimi podle armádního generálního štábu nejsou. K útoku se přihlásil Taliban.

Na letecké základně v provincii Parván působí také čeští vojáci. „Událost, ke které došlo dnes v noci na Bagramu je v tuto chvíli předmětem šetření, nicméně mohu potvrdit, že všichni čeští vojáci jsou v pořádku," potvrdil Radiožurnálu vedoucí oddělení komunikace s veřejností Generálního štábu plukovník Jan Šulc. 

Identita obětí zatím není známá. Severoatlantická aliance v prohlášení uvedla, že na letecké základně explodovalo výbušné zařízení.  

Teroristická organizace Taliban tvrdí, že útok spáchali její sebevražední atentátníci. Výbuch základnou podle britské BBC otřásl v době, kdy vojáci oslavovali památku Dne válečných veteránů.  

NATO také uvedlo, že na pomoc zraněným byli nasazeni specialisté, kteří už také celý incident vyšetřují. 

Bagrám je největší americkou základnou v Afghánistánu. Leží asi 50 kilometrů severně od metropole Kábulu v provincii Parván. Působí tam česká 7. strážní rota. Celkem 168 českých vojáků. 

Ve čtvrtek se stal terčem útoku ozbrojenců z řad Talibanu německý konzulát v severoafghánském městě Mazáre Šaríf. Při atentátu zahynulo nejméně šest lidí a přes 120 utrpělo zranění. Němečtí zaměstnanci konzulátu vyvázli bez újmy. 

Taliban uvedl, že útok byl odvetou za nálet NATO z 3. listopadu na pozice Talibanu u Kunduzu. Podle OSN při této akci zahynulo 32 afghánských civilistů, včetně mnoha žen a dětí, a dalších 19 utrpělo zranění. 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace