Zprávy → Svět25. října  2016 v 17:31  

Lidská moč ničí zdi nejvyššího kostela světa v německém Ulmu. Kamenné základy slábnou

Německé město Ulm řeší problém s nejvyšším kostelem světa - Foto: Fotobanka Profimedia

Německé město Ulm řeší problém s nejvyšším kostelem světaFoto: Fotobanka Profimedia

Německé město Ulm řeší problém s nejvyšším kostelem světa. Jeho kamenné základy začínají erodovat. Důvod je prostý, lidé na něj chodí až příliš často močit.

Kostel v Ulmu je významný tím, že má nejvyšší věž na světě, měří 161 metrů. I proto se město obává jeho současného stavu. Soli a kyseliny obsažené v moči totiž způsobují rozkládání jeho základů. 

Město se s tím snaží bojovat třeba tím, že zpřísnilo pokuty za to, když někoho u močení na kostel přistihne. Lidem za to od letoška hrozí sto eur, to je v přepočtu přes 2600 korun. Zatím to prý ale nepomáhá. 

Problém ale neřeší pouze německý Ulm, v minulosti se jím zabývala také Praha. Hlavní město se potýká s problémem hlavně v centru, kde je vysoká koncentrace nočních klubů a turistů. V loňském roce znečištěných míst přibývalo. 

Praha má sice speciální pracovníky, kteří zbavují ulice nepříjemného zápachu a jednou týdně provádí dezinfekci. Úklid těchto míst v roce 2015 vyšel Prahu na tři miliony korun ročně. A i v české metropoli za močení na veřejných místech hrozí pokuta, pohybuje se okolo tisíce korun. 

Nestandardní opatření přijali v loňském roce v Hamburku, kde zdi natřeli speciální hydrofobní barvou. Ta způsobí, že moč nestéká dolů, ale v podstatě se odrazí zpět a potřísní tak kalhoty a boty. Akci provázela speciální kampaň a video, které sledovaly miliony lidí. Touto technikou se nechaly inspirovat také úřady v americkém San Franciscu. 

Autor:  Pavlína Nečásková

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace