Zprávy → Svět3. prosince  2016 v 19:14  

Maroko zadrželo radikála napojeného na Islámský stát. Byl ve spojení s buňkou ve Francii

Mluvčí Islámského státu abú Muhammad Adnání - Foto:  Reuters

Mluvčí Islámského státu abú Muhammad AdnáníFoto:  Reuters

Marocké úřady zadržely podezřelého radikála. Obvinily ho, že fungoval jako prostředník mezi veliteli takzvaného Islámského státu a buňkou, kterou Francouzi rozprášili v listopadu. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na marocké ministerstvo vnitra.

Francie nedávno oznámila, že se jí podařilo zmařit pokus o útok, který se měl odehrát 1. prosince v oblasti Paříže. Policie původně zatkla čtveřici Francouzů a tři Maročany, dva z nich ale později propustila. Čtyři Francouze ve věku 35 až 37 let a šestačtyřicetiletého Maročana následně justice obvinila mimo jiné z účasti v teroristické skupině s cílem připravit zločin. 

"Kvůli své misi se (podezřelý) setkal na turecko-syrské hranici s posly Islámského státu a dostal instrukce, ... které měl předat skupině, jež byla zadržena na francouzské půdě," uvedlo marocké ministerstvo ve svém prohlášení. Podezřelý měl údajně v plánu odcestovat do Francie přes Německo a použít přitom padělaný cestovní pas. 

Čtěte také: Francouzská policie odvrátila připravovaný teroristický útok. O víkendu zatkla sedm lidí

Bližší podrobnosti o podezřelém ministerstvo nesdělilo, podle nejmenovaného bezpečnostního zdroje šlo ale o Maročana, který žil ve Španělsku. "Když viděl, že skupina byla ve Francii zadržena, přijel z Turecka do Maroka a byl zadržen po přistání letadla na letišti," řekl tento zdroj agentuře Reuters.  

Marocká vláda se domnívá, že v řadách islamistů bojuje v Iráku a Sýrii okolo 1500 Maročanů. Asi 200 jich bylo uvězněno po návratu a 500 jich v bojích zahynulo. 

Autor:   ČTK

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace