Zprávy → Svět15. listopadu  2016 v 08:19  

Mezinárodní trestní soud zvažuje vyšetřování americké armády a CIA kvůli válečným zločinům v Afghanistánu

Američtí vojáci v Afghánistánu - Foto: CC0 Public domain,  U.S. Army

Američtí vojáci v AfghánistánuFoto: CC0 Public domain, U.S. Army

Členové americké armády a CIA, tedy ústřední zpravodajské služby, možná páchali válečné zločiny v Afghánistánu. Stojí to ve zprávě hlavní žalobkyně Mezinárodního trestního soudu v Haagu. Prokurátoři této instituce mají brzy rozhodnout, jestli požádají o povolení zahájit podrobné vyšetřování.

Mezinárodní trestní soud podezřívá americkou armádu a CIA z toho, že se dopustili válečných zločinů mučení. Členové ozbrojených sil podle zprávy zřejmě krutě zacházeli nejméně se šedesáti lidmi, které v Afghánistánu zadrželi mezi 1. květnem roku 2013 a 31. prosincem 2014. 

Dokument k tomu dodává, že agenti CIA mohli mezi lety 2002 a 2008 podrobit v Afghánistánu, Polsku, Rumunsku a Litvě mučení, útokům na osobní důstojnost a dalším podobným praktikám na tři desítky zadržených. 

Čtěte také: V Afghánistánu zůstane do začátku příštího roku 8400 amerických vojáků, oznámil Obama

Mezinárodní trestní soud je světově prvním stálým soudem zřízeným kvůli stíhání válečných zločinů, zločinů proti lidskosti a genocidy - a jeho členy je přes 120 zemí z celého světa - ale Spojené státy mezi ně nepatří (podobně jako další velmoci, tedy Rusko nebo Čína). 

Afghánistán ale členem je, a pokud tedy Američané spáchali válečné zločiny na jeho území, v rámci jeho jurisdikce, mohou být stíhání. Kdyby podrobné vyšetřování podezření soudu potvrdilo, mohlo by to vést k obžalování amerických občanů a vydání zatykačů na ně. 

Zmíněný tribunál ale představuje jakousi poslední instanci a procesy s Američany by mohl začít vést teprve v případě, že by domácí, tedy americké soudy, nařčení adekvátně neřešily. 

Mluvčí Pentagonu Jeff Davis zatím odmítl zprávu komentovat s tím, že čeká na podrobnosti. Mezinárodní trestní soud nepodezřívá z páchání válečných zločinů jen Američany. Podle dosavadních vodítek je nejspíš páchaly všechny strany afghánského konfliktu - kromě amerických vojenských sil také členové Talibanu i afghánská vláda. 

Autor:  Tea Parkanová

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace