Zprávy → Svět3. listopadu  2016 v 20:37  

Migranti jsou v Itálii mučeni a sexuálně napadáni, tvrdí Amnesty International

Migranti po vylodění na Sicílii (ilustrační foto) - Foto:  Reuters

Migranti po vylodění na Sicílii (ilustrační foto)Foto:  Reuters

Mezinárodní organizace na ochranu lidských práv Amnesty International obvinila Itálii z porušování lidských práv migrantů přijíždějících do země z Afriky přes Středozemní moře. V některých jednotlivých případech prý došlo k případům mučení, uvedla agentura Reuters. Řím v první reakci obvinění popřel.

Podle zprávy Amnesty International v Itálii docházelo k bití migrantů, mučení elektrickým proudem a sexuálním útokům. 

Jedná se o několik málo incidentů, které byly většinou reakcí na odpor cizinců při snímání otisků prstů. Zpráva byla vypracována s využitím výpovědi víc než 170 migrantů, z nichž si na nezákonný postup policistů stěžovalo 24. 

Čtěte také: V Itálii vydělávají na uprchlících politici i mafie. Stát platí za ubytování migrantů 35 eur denně

„Kategoricky popírám, že se používají násilné metody proti migrantům, a to ani při jejich identifikaci, ani při repatriaci," reagoval podle agentury AFP v prohlášení šéf italské policie Franco Gabrielli. 

V přijímacích střediscích provádějí pravidelné inspekce pracovníci Evropské komise, kteří kontrolují, jak se s migranty zachází, řekl Gabrielli. Zástupci Agentury Evropské unie pro základní práva (FRA) navíc nedávno navštívili dva „hotspoty" v Pozzallu na Sicílii a v Tarentu a kladně hodnotili práci tamních italských úředníků, dodal. 

'Až za hranicí legálnosti' 

Itálie je po uzavření takzvané balkánské cesty hlavní přijímací zemí migrantů. Z rozhodnutí Evropské unie byly v zemi vytvořeny takzvané hotspoty, centra pro identifikaci přistěhovalců. Migrantům jsou v nich snímány otisky prstů. Mnoho z nich ale tento proces odmítá podstoupit a směřují na sever do bohatých evropských zemí. 

Amnesty International proces zjišťování totožnosti v hotspotech odmítá. Tvrdí, že vyčerpaní a vystrašení lidé, kteří nemají potřebné informace o azylových procedurách, v hotspotech musejí odpovídat na otázky, které mohou negativně ovlivnit jejich budoucnost. 

Čtěte také: Většinu uprchlíků na celém světě hostí pouze 10 zemí. Situace je neudržitelná, tvrdí Amnesty International

Organizace kritizovala i Evropskou unii. „Ve svém odhodlání snížit přesun uprchlíků a migrantů do dalších států unie, lídři EU dovedli italské úřady až na hranici, i za hranici legálnosti," uvedl Matteo de Bellis z Amnesty International. 

Ta též kritizuje nefunkčnost systému přerozdělování uprchlíků do jiných zemí unie. „Princip solidarity se ukázal jako iluzorní: zatím bylo z Itálie přerozděleno jen 1200 lidí ze slíbených 40 tisíc, a přitom jen letos připlulo do Itálie přes 150 tisíc migrantů," připomněla organizace. 

Amnesty International přiznala, že chování většiny italských policistů k migrantům je profesionální a že valná většina případů odebírání otisků prstů probíhá bez incidentů. 

Autor:   ČTK

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace