Zprávy → Svět9. září  2016 v 10:23  

Mikoláš: Jaderný arzenál KLDR roste světu před očima. A svět je bezzubý

Hlasatelka severokorejské státní televize KRT oznamuje úspěšný jaderný test - Foto:  Reuters

Hlasatelka severokorejské státní televize KRT oznamuje úspěšný jaderný testFoto:  Reuters

Jaderný program totalitní KLDR udělal v posledních letech velký krok vpřed - a mezinárodní společenství je bezbranné, míní bývalý východoasijský zpravodaj ČRo Robert Mikoláš. Klíčovou roli podle něj může sehrát Čína, dosavadní spojenec a sponzor severokorejského režimu.

Severní­ Korea provedla svůj první­ atomový test už před deseti lety, jak od té doby pokročila ve vývoji jaderných zbraní­? 

Severní Korea od doby, kdy v roce 2006 provedla svou první jadernou zkoušku, kterou tehdy šokovala doslova celý svět a především Jižní Koreu a Spojené státy, udělala skutečně velký pokrok, a to i ve vývoji raket. Vzpomeňme, jak se jí mnozí experti i státní představitelé téměř posmívali a dlouho tvrdili, že KLDR minimálně není schopná vyvinout technologie, díky kterým by mohla vyrobit jadernou hlavici. 

To se ale po pouhých deseti letech mění a teď už Pchjongjang otevřeně tvrdí, že je schopen umístit jadernou hlavici na raketu středního doletu, kterou mimochodem KLDR vyzkoušela před několika málo dny, toto pondělí, dokonce v době konání summitu G20 v Číně. A nejnovější jaderný test, který mimochodem může být silnější než atomová puma v Hirošimě, je toho jen důkazem. Navíc Kimův režim tvrdí, že letos v lednu provedl i zkoušku miniaturizované vodíkové bomby... 

Čtěte také: Obama: KLDR ponese následky. Kvůli dalšímu jadernému testu zasedne Rada bezpečnosti OSN

Výroba nukleárních zbraní je finančně a technologicky velmi náročná. Jak je možné, že takto izolovaná a hospodářsky nerozvinutá země je schopná budovat jaderný arzenál? 

Na jedné straně díky ekonomické pomoci hlavního severokorejského spojence - Číny. Ta udržuje Kimův režim při životě. Pchjongjang navíc získává milionové částky z ilegálního prodeje, ať už drog, které pašuje do východoasisjkých zemí či Austrálie, nebo falešných bankovek, což naposledy dělalo hitlerovské Německo. Vydatný zdroj představuje i prodej raket, hazard, ale také síť vládních restaurací fungujících po celém světě... 

Mezinárodní sankce se tak v případě Severní Koreje míjejí účinkem? 

Přesně tak. KLDR provedla první atomovou zkoušku před deseti lety a od té doby OSN vyhlašuje nové a nové sankce, takže dnes už prakticky není na koho a na co je uvalit. Mezinárodní společenství je tak zcela bezzubé, přestože mu prakticky denně před očima roste jaderný arzenál, který je navíc v rukou totalitních šílenců schopných v případě, že budou ohroženi a zatlačeni, jak se říká, do kouta, je použít, jen aby zničili a zabili co nejvíc nepřátel. 

Vše tedy záleží na Číně, proto pokud Peking skutečně nezastaví ekonomickou a technologickou pomoc a nebude dodržovat sankce, tak prakticky neexistuje síla, která by Severní Koreu zastavila. 

Severni Korea (KLDR) - jaderný program - Foto:  Český rozhlas

Autor:   ČRo

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace