Zprávy → Svět21. listopadu  2016 v 16:40  

Ministři vnitra visegrádské čtyřky se dohodli na krizovém středisku pro zvládání migrace

Imigranti se nemohou dočkat, až vystoupí z člunu v sicilském přístavu Pozzallo - Foto:  Reuters

Imigranti se nemohou dočkat, až vystoupí z člunu v sicilském přístavu PozzalloFoto:  Reuters

Visegrádská čtyřka, tedy Česko, Maďarsko, Polsko a Slovensko, vytvoří krizové středisko pro zvládání migrace, které má sloužit hlavně ke koordinaci a výměně informací. Oznámil to v pondělí maďarský ministr vnitra po schůzce se svými kolegy z V4 ve Varšavě. Středisko bude mít sídlo v Polsku, které nyní celé skupině předsedá, uvedl podle agentury MTI Sándor Pintér.

Středisko by podle polského ministra vnitra Mariusze Blaszczaka mělo koordinovat opatření členských států V4 při pomoci uprchlíkům v krizových oblastech. Poslouží také jako platforma pro sdílení informací o opatřeních jednotlivých států při zvládání migrační krize a pro koordinaci vynakládání prostředků na daná opatření, dodala MTI. 

Čtěte také: Trvale uzavřete hranice na balkánské migrační trase, žádá rakouský ministr

"Usilujeme o to, aby naše společné stanovisko, nesouhlasící se systémem přerozdělování uprchlíků, akceptovali naši partneři z EU. Soudíme, že tento systém je prostě neefektivní," uvedl Blaszczak podle webu polského rozhlasu. Připomněl, že ze 160 000 uprchlíků, kteří měli být přerozděleni podle kvót, se dosud podařilo umístit v jiných členských státech jen něco přes šest tisícovek. 

"Je to systém, který láká další migrační vlny do Evropy a tedy migrační krizi neřeší, ale zhoršuje," dodal. 

Utěsnění vnějších hranic EU 

V4 podle polského ministra klade důraz především na utěsnění vnějších hranic EU. "Příkladem může být postoj našich přátel z Maďarska, kteří jako první utěsnili maďarské hranice, představující vnější hranici unie, přičemž čelili útokům ze strany dalších partnerů. Bylo to ale (od Budapešti) naprosto oprávněné počínání, opírající se o unijní pravidla," řekl Blaszczak. 

Uvedl rovněž, že společné prohlášení ze schůzky V4 se vyslovuje pro pomoc uprchlíkům "v místech, kde skutečně jsou uprchlíky, a tedy mimo EU - v táborech v Libanonu a Jordánsku". 

Čtěte také: Bohumil Doležal: Hysterický strach z migrační vlny a boj proti islámu se vydávají za vlastenectví

Varšavské schůzky se zúčastnily rovněž delegace Belgie, Bulharska, Chorvatska, Rakouska a Slovinska. Za Česko se podle polských médií zúčastnil náměstek ministra vnitra Jiří Nováček. 

Možnost vykoupení z EU 

Rakouský ministr vnitra Wolfgang Sobotka před novináři zdůraznil, že by žádná vláda neměla mít možnost se "vykoupit" z kvót EU na přerozdělování migrantů, jak podle agentury APA navrhovala V4. Sobotka zároveň vyzval k personálnímu posílení unijní pohraniční agentury Frontex. 

Čtěte také: Kde najdu práci? Po stopách bezútěšné situace, která žene africkou mládež do Evropy

Blaszczak bránil politiku své vlády mimo jiné argumentem, že jeho země "přijala milion lidí z Ukrajiny", což už nyní přetěžuje sociální systém. 

Pohled na statistiku polských úřadů však podle agentury APA svědčí o tom, že se v případě Ukrajinců v Polsku z valné většiny jedná o pracovní migranty, s příslušným pracovním vízem. Skutečných žádostí o azyl bylo od začátku roku do listopadu 2016 podáno pouze 10 132, z toho 1167 od ukrajinských občanů. Azyl byl poskytnut 17 Ukrajincům. Dalších 229 Ukrajinců dostalo jinou formu mezinárodní ochrany. 

Autor:   ČTK

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace