Zprávy → Svět5. listopadu  2016 v 10:05  

Minutu zblízka koukat do dálkových světel. Čínská policie vymyslela trest na bezohledné řidiče

Za trest musí řidiči koukat minutu do reflektorů (ilustrační foto) - Foto:  Highways Agency,  licence Creative Commons 2.5 Generic

Za trest musí řidiči koukat minutu do reflektorů (ilustrační foto)Foto:  Highways Agency, licence Creative Commons 2.5 Generic

K originálnímu způsobu trestu a motoristické výchovy zároveň se rozhodla sáhnout policie na jihu Číny. Bezohledné řidiče, kteří ostatní na silnici oslňují nepřepnutými dálkovými světly, nutí celou minutu zblízka zírat do naplno rozzářených reflektorů vozu, informoval zpravodajský server BBC.

Dopravní policie z čínského Šen-čenu zveřejnila fotografii z této kampaně na své oficiální stránce na serveru Weibo. 

„Provádíme tresty s využitím dálkových reflektorů," připsali policisté k fotografii a během několika hodin se dočkali přes 80 tisíc virtuálních palců nahoru. Podle čínských sdělovacích prostředků řidiči za oslňování navíc dostanou pokutu 300 jüanů, tedy asi 1080 korun. 

Policie s podobnou iniciativou přišla už v roce 2014, ale tehdy za ni sklidila vlnu kritiky. Přesto se policisté rozhodli kontroverzní metodu zopakovat, a tentokrát jsou reakce převážně pozitivní. 

Souhlasné komentáře připojilo několik dalších policejních stanic a podle průzkumu, který uskutečnil zpravodajský portál Sina, s tímto postupem souhlasí 90 procent dotázaných. 

„Jsem jediný, kdo má pocit, že minuta je příliš krátká doba?" napsal jeden z komentujících, a jeho příspěvek označilo za hodnotný dalších více než 12 tisíc uživatelů internetu. Podle dalších komentářů měla policie k podobnému kroku přistoupit „už dávno", aby vychovala „sobecké, bezohledné řidiče". 

Jen hrstka komentujících vyjadřuje obavy z toho, že intenzivní světlo reflektorů může potrestaným způsobit poškození zraku; podle jedné reakce jde o porušení lidských práv. 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace