Zprávy → Svět18. listopadu  2016 v 15:04  

Místo přijímání uprchlíků peníze. Slovensko nabízí ‚efektivní solidaritu‘, jižní Evropa je ale proti

Slovenský ministr vnitra Robert Kaliňák (archivní foto) - Foto: Filip Jandourek

Slovenský ministr vnitra Robert Kaliňák (archivní foto)Foto: Filip Jandourek

Povinné uprchlické kvóty by měl nahradit dobrovolný příspěvek členských států k řešení migrační krize. Navrhuje to slovenské předsednictví unie v reformě evropského azylového systému. Českému rozhlasu to řekly diplomatické zdroje ze členských států. O slovenském návrhu jednali v Bruselu na neformální schůzce ministři vnitra. Jihoevropské státy ho ale odmítly.

V dokumentu předloženém účastníkům jednání se tato náhrada za povinné přerozdělovací kvóty označuje jako efektivní solidarita. Při zaplavení některého ze členských států uprchlíky by mu ostatní mohly podle svých možností poskytnout finanční pomoc, vyslat tam své odborníky nebo pomoct s vyřizováním žádostí o azyl. 

Tento dobrovolný příspěvek podporuje Česká republika i další státy visegrádské čtyřky. Nelíbí se ale zemím v první linii migračního tlaku, jako je Itálie nebo Řecko. Ty žádají, aby se příchozí běženci povinně rozdělovali. 

Čtěte také: Povinné kvóty fungují už rok. Státy EU si rozdělily přes 5000 uprchlíků

Na dnešní schůzce ministrů vnitra Evropské unie se o návrhu jednat nemá. Diskuse o něm bude pokračovat až na summitu unijních lídrů v polovině prosince. 

Slovenský návrh se týká nahrazení budoucích povinných kvót, které Evropská komise prosazuje do reformy azylového systému. Loni odsouhlasené přerozdělení 160 tisíc migrantů z Itálie a Řecka by už ale neovlivnil. 

Návrh Evropské komise na úpravu azylového systému počítá s povinnými kvótami na rozdělování uprchlíků jako s mimořádným opatřením, pokud by byl některý z členských států vystaven příchodu velkého množství migrantů. Česká republika a další středoevropské země s tímto opatřením ale nesouhlasí. 

Autor:  Filip Nerad

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace