Zprávy → Svět3. listopadu  2016 v 10:13  

Moskevský patriarcha varuje před kultem zla, do Ruska pronikají oslavy Halloweenu

Halloween přišel do Ruska zřejmě s americkými filmy - Foto: Fotobanka Pixabay

Halloween přišel do Ruska zřejmě s americkými filmyFoto: Fotobanka Pixabay

Západní tradice pronikají i do Ruska, kde ale narážejí na stále větší odpor církve i některých konzervativních nebo nacionalistických politiků. Jednou z nich je i Halloweenská noc. Podle moskevského patriarchy svátek vychovává děti k uctívání kultu zla. V některých oblastech úřady veřejné oslavy zakázaly.

Ještě před několika lety Halloween v Rusku znali v podstatě jen z amerických filmů. Zřejmě pod vlivem této kinematografie začala Halloween slavit i ruská mládež. Střední a starší generaci tento anglosaský svátek nic moc neříká. 

Halloween si oblíbila především mládež z větších měst. Je to další důvod pro uspořádání večírku a obléknutí kostýmů. Ovlivněny jsou iděti, které začínají chodit koledovat. I to je ale záležitost jen velkých ruských měst. V menších se tato tradice neuchytila. 

Moskevský patriarcha, a s ním celá ruská pravoslavná církev, Halloween kategoricky odmítá jako cizorodý, pohanský, a dokonce nebezpečný svátek. Podle pravoslavných duchovních se tím děti a mládež vychovávají k uctívání kultu zla, místo aby byly vychovávány k dobru. 

Moskva se baví 

Úřady v některých ruských oblastech dokonce veřejné oslavy Halloweenu zakázaly. 

V některých moskevských kavárnách byl ale personál 31. října převlečen do kostýmů a zdálo se, že to nikomu moc nevadilo. Naopak, lidé se spíš bavili. 

Rusko neslaví ani české Dušičky. Není to tradice ani svátek pravoslavné církve, na rozdíl od církve římskokatolické. V Rusku si památku zesnulých připomínají v den jejich smrti a pak devátý a čtyřicátý den poté. Na mrtvé se vzpomíná také o masopustní sobotě a některých dalších církevních svátcích. 

Autor:  Martin Dorazín  (mdo)

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace