Zprávy → Svět3. prosince  2016 v 14:48  

Musíme nabídnout politickou alternativu. Lídr labouristů varoval před extremismem v Evropě

Vůdce britských labouristů Jeremy Corbyn - Foto:  Reuters

Vůdce britských labouristů Jeremy CorbynFoto:  Reuters

Lídr britských labouristů Jeremy Corbyn varoval před vzestupem extremismu v Evropě. Levice se podle něho musí proti extremismu sjednotit a vést obyvatele k lepším životním podmínkám. "Právě my musíme nabídnout skutečnou politickou alternativu," řekl Corbyn na pražském sjezdu Strany evropských socialistů, který v sobotu končí.

Na jeden z dotazů z pléna se Corbyn velmi rezervovaně postavil k možnosti opakovat ve Velké Británii referendum, v němž lidé rozhodli o vystoupení ostrovní země z Evropské unie. 

Labouristé si takový výsledek všelidového hlasování nepřáli, připomněl jejich lídr. "Byl výsledkem nátlaku pravice, která chtěla, aby se (referendum) uskutečnilo," uvedl. Nyní sice lze podle Corbyna říci, že se jednalo o omyl, ale tázal se, jaký signál by to vyslalo voličům. "Myslím, že ho (výsledek referenda) musíme akceptovat," uvedl Corbyn. Británie musí mít podle něho nadále dobré vztahy s Evropou a chránit práva a podmínky pracujících. 

Nůžky mezi chudými a bohatými 

V souvislosti s vzestupem extremismu v Evropě mluvil lídr labouristů o pocitech lidí, kteří podle něho soudí, že zůstávají za nynější rostoucí globalizace pozadu. Přitom se podle Corbyna mylně domnívají, že třeba problém nezaměstnanosti působí migranti. Poukazoval na rozevírání nůžek mezi chudými a bohatými a na stagnující nebo klesající životní úroveň. 

Čtěte také: Britské labouristy i nadále povede Jeremy Corbyn. Jasně porazil svého vyzyvatele

"Nemůžeme a nikdy nesmíme dovolit, aby antisemitismus, rasismus, islamofobie nebo jakákoli jiná nenávist se rozvíjela na tomto kontinentu. Jediná cesta vpřed pro socialisty, pro levicové strany, je jednota proti tomu všemu, abychom vedli lidi společně dopředu k lepšímu světu a k lepším životním podmínkám v budoucnosti," prohlásil Corbyn. 

Vyjádřil se proti úsporným opatřením a proti "nespoutanému kapitalismu". Je podle něho nutné jít cestou přerozdělování bohatství a ekonomiky založené na investicích. "Nesmíme opouštět socialistické principy, musíme vytyčit ekonomický program sociální spravedlnosti," zdůraznil Corbyn. 

Strana evropských socialistů sdružuje socialistické či sociálnědemokratické strany a má 33 členů. Její rada se schází každoročně, účastní se jí přes 500 delegátů, podporovatelů a dalších hostů. Třídenní pražské jednání by mělo odpoledne uzavřít přijetí deklarace. 

Autor:   ČTK

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace