Zprávy → Svět2. listopadu  2016 v 10:36  

Na cestě předvolební Amerikou: Detroit se po bankrotu staví na nohy. Je čas psát historii, říkají obyvatelé

Hillary Clintonová a Donald Trump (fotokoláž) - Foto: Wikimedia Commons, Michal Jindra

Hillary Clintonová a Donald Trump (fotokoláž)Foto: Wikimedia Commons, Michal Jindra

Detroit, bývalá Mekka automobilového průmyslu, léta bojoval s ekonomickými potížemi. Nikdo jiný by tak o pádech a návratech nedokázal vyprávět lépe než místní obyvatelé. Co si myslí o nadcházejících volbách? Někteří říkají, že je načase, aby v čele Spojených států stanula žena. Pro mnohé ale Clintonová zosobňuje vše, co je s americkou politikou špatně. Přinášíme další díl reportážního seriálu k prezidentským volbám v USA, v Detroitu natáčela zpravodajka Českého rozhlasu Lenka Kabrhelová.

„Je čas psát historii,“ říkají nedaleko centra Detroitu Robert Montgomery a Missy McFrowley. Podle nich přišel čas, aby v čele Spojených stát konečně stanula žena. 

 

Detroit se po bankrotu staví na nohy. ‚Je čas psát historii,‘ říkají obyvatelé. Natáčela zpravodajka Lenka Kabrhelová

Vložit na svůj web

Hillary Clintonovou oba považují za skvělou a kvalifikovanou političku, o jejím konkurentovi Donaldu Trumpovi ani nechtějí ztrácet řeč. 

Afroamerický pár si pochvaluje, že se do Detroitu pomalu začínají vracet obyvatelé a město se postupně vzpamatovává. Vidět je to nedaleko centra na první pohled. Vyrůstají tu nové byty, podniky, kavárny. 

V jedné z nich pracuje 28letá umělkyně Lauren Keilsová. Domů do Detroitu se vrátila před měsícem po pěti letech v New Yorku. Prací baristky si přivydělává na svůj nově otevřený obchod s koženými uměleckými výroby. 

Její rodné město je pro ni spíš než synonymem problémů a ekonomického pádu symbolem nezávislého umění, aktivity a odolnosti. Také Lauren má ve volbě jasno, čas podle ní nastal pro ženy. 

Jenže pro mnohé Clintonová zosobňuje vše, co je s americkou politikou špatně. Patří mezi ně i 72letý Bill Charron, dlouholetý demokrat, který se dokonce v roce 1968 podílel na prezidentské kampani později zavražděného demokratického kandidáta Roberta Kennedyho. 

V letošních volbách se Bill na protest rozhodl dát svůj hlas Donaldu Trumpovi poté, co v boji o demokratickou nominaci neuspěl jeho kandidát Bernie Sanders. Kariérním stranickým politikům tak chce jako mnozí další frustrovaní Američané dát najevo, že budou muset změnit pravidla hry a začít naslouchat. 

Autor:  Lenka Kabrhelová  (lek)

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace