Zprávy → Svět3. listopadu  2016 v 21:21  

Na cestě předvolební Amerikou: Klíčová je ekonomika a víra, zní z nerozhodnuté Severní Karolíny

O Severní Karolínu svádí Hillary Clintonová a Donald Trump stále boj (fotokoláž) - Foto:  Reuters

O Severní Karolínu svádí Hillary Clintonová a Donald Trump stále boj (fotokoláž)Foto:  Reuters

Republikánský kandidát na prezidenta Donald Trump si na čtvrtek naplánoval vystoupení ve městě Concord v Severní Karolíně. Stát má jen 15 volitelů, přesto by mohl být jedním z klíčových. Patří totiž mezi nerozhodnuté. Proto sem ve stejný den zamířil i prezident Barack Obama, aby podpořil Hillary Clintonovou. Atmosféru v Severní Karolíně, o kterou se bojuje do posledního dechu, popsal v dalším díle reportážního seriálu o amerických volbách zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu Jan Šmíd.

Profesorka Penelope Perkinsová mě hned na úvod překvapuje tím, že už volila. Ptám se jí koho, ale to nechce prozradit. Pak ale odpoví nepřímo a z jejích slov lze poznat, koho svým hlasem podpořila.  

 

Severní Karolína má 15 volitelů a o ně teď ze všech sil bojují jak Donald Trump, tak Hillary Clintonová. V americkém státě natáčel Jan Šmíd

Vložit na svůj web

Říká, že hlasovala pro stabilitu a bezpečnost. Pro toho, kdo je v této oblasti zkušenější a kdo má zkušenosti s ekonomikou. Právě ekonomická stabilita je v Severní Karolíně klíčovým tématem, dodává. 

Jsme v malém městě Concord, kde má Donald Trump ve čtvrtek předvolební mítink. Padesátiletý Michel, majitel menší firmy v oblasti zemědělství, tvrdí, že v jeho státě se všechno změnilo. Ještě před dvaceti lety tady volili demokraty, teď to ale vypadá, že souboj může být vyrovnaný,  

Vysvětluje, že nejen ekonomika a bezpečnost, ale i přistěhovalectví jsou témata, která jsou tady, ve městě Concorde a okolí, pro voliče důležitá. 

Čtěte také: Na cestě předvolební Amerikou: Největší téma? Počasí, říká Bill z Jižní Karolíny

Slyšel jsem, že tady se muži dívají na závody aut kategorie Nasdaq a jejich ženy chodí v té době do nákupních center. A všichni pak do kostela. Jsme v kraji, kde hraje víra důležitou roli. 

Třicetiletý Lucien říká, že pro něj jsou důležitá hlavně křesťanská témata. Nemůže prý souhlasit s tím, jaký má Hillary postoj v otázce homosexuality. Stejně tak je nekompromisní i v otázce interrupce. Pro něj je tak volba zcela jasná.  

Autor:  Jan Šmíd  (jšm)

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace