Zprávy → Svět6. listopadu  2016 v 14:09  

Na cestě předvolební Amerikou: pohlaví kandidátů nehraje roli, záleží na schopnostech, myslí si v Indianě

Oba kandidáti podnikají intenzivní předvolební mítinky - Foto:  Reuters

Oba kandidáti podnikají intenzivní předvolební mítinkyFoto:  Reuters

Už jen pár dní dělí USA od prezidentských voleb a napětí vrcholí. Dva hlavní kandidáti - Hillary Clintonová a Donald Trump na sebe navzájem útočí čím dál tím ostřeji, mnoho lidí ale stále nemá jasno, komu dají přednost. V našem cestovním seriálu se proto podíváme do dalšího amerického státu.

Indiana patří ke klasickým rudým státům - je to tradiční konzervativní region a ještě k tomu domovská půda republikánského viceprezidentského kandidáta Mika Pence. Mohlo by se proto zdát, že je všechno rozhodnuto. Zdejší demokratičtí voliči ale neházejí flintu do žita. 

Třeba Salathia Nunnová - majitelka kadeřnického salónu na okraji města Gary, plánuje hlasovat pro demokratku Hillary Clintonovou. Považuje ji za nejdůstojnější kandidátku. Mezi hlavními důvody volby Salathia uvádí obavy ze zrušení všeobecného zdravotního pojištení, pokud by se vlády ujala republikánská administrativa. 

 

Reportáž z předvolební Indiany

Vložit na svůj web

Souhlasí s ní i její zákaznice Cherie Evansová. Ta ale stejně jako mnoho dalších Američanů není letošním volebním výběrem nijak nadšená. Většina osazenstva plného salónu se shodla, že favoritem pro ně byl senátor Bernie Sanders. 

V Indianě vyhraje podle propočtů s největší pravděpodobností Donald Trump. Právě hlas afroamerické menšiny může v klíčových státech rozhodnout o úspěchu či pádu prezidentské kampaně Hillary Clintonové, která stále vede v celkových průzkumech. 

Většina dam z kadeřnického salonu se shodla, že volba potenciální první ženské hlavy státu je nesporně historickou událostí. Jak ale dodala Salathia Nunnová, alespoň tady si všichni přejí žít v Americe, kde není důležité jestli jste žena či muž bílé či tmavé barvy pleti. Roli by mělo hrát zejména to, jaké jsou vaše znalosti, schopnosti a zkušenosti a hlavně - jaký jste člověk. 

Autor:  Lenka Kabrhelová  (lek)

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace